گزارش بورس سه‌شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۰۷

0
500

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-7azar95-1

monitoreconomy_ir-stock-7azar95

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص‌کل بورس با کاهش ۱۶۵ واحدی به ۷۹.۸۰۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۱۳۲ میلیارد ریال (۴۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۲۱ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۵۶۷میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۴۴میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۲۸ واحد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با ۲۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۹واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۶ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۲۴ واحد و پارس خودرو با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۶۵۰ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱ میلیارد و ۱۳۱ میلیون و ۶۴۲ هزار ریال در بیش از ۴۸ هزار و ۸۲۵ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بازار سهام امروز شاهد معاملاتی کسل‌کننده توأم با افزایش عرضه سهام از سوی اغلب معامله‌گران حقیقی و حقوقی بودند بازاری که حتی برای هدف‌های ۱۰ درصدی نیز این روزها حوصله ندارند. جدایی از معاملات پرحجم حق تقدم خرید سهام پارس‌خودرو و حق تقدم خرید بیمه سینا امروز در صنعتی دریایی ایران کمتر از ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد. در گسترش صنایع انرژی آذرآب امروز ۱۶ میلیون سهم به ارزشی بیش از ۴ میلیون تومان با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده همراه شد. امروز در بازار پایه توافقی نیز ۲۰ میلیون سهم از کد حقوقی به کد حقیقی در دامنه نوسان منفی قیمت‌ها واگذار شد. بیش از ۱۲ میلیون سهم سرمایه‌گذاری توسعه ملی نیز به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان و همچنین کمتر از ۸ ملیون سهم توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی به ارزش کمتر از ۳ میلیارد تومان کد به کد شد.
وضعیت بلاتکلیف پرونده شکایت سازمان بورس از ناشر کنتورسازی از بابت انتشار گزارش‌های خلاف واقع در مورد صندوق‌های فروشگاهی در حالی هم اکنون به مثابه روحی سرگردان و ترسناک بر کلیت معاملات بازار سهام سایه انداخته که روند توقف و بازگشایی همه نمادهای معاملاتی در بازار سهام تحت تأثیر خود قرار داده است. در این بین تکاپوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و برخی شرکت‌های حقوقی برای جذب انواع اوراق مشارکت و بدهی و جایگزینی آن به جای انواع سهام باعث شده تا معامله‌گران بورس تهران حتی به بازدهی‌های کوتاه‌مدت هم امیدوار نباشند. با این همه انتظار برای انتشار گزارش‌های عملکردی ۹ ماهه به تبع تأثیر افزایش نرخ ارز در شرکت‌های صادرات محور باعث شده تا برخی معامله‌گران به گروه‌های معدنی و برخی تک‌سهم‌های گروه فلزات اساسی در کنار تک‌سهم‌های گروه سیمان و پتروشیمی‌ با نگاه سرمایه‌گذاری میان‌مدت امید وار باشند.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-7azar95-3

monitoreconomy_ir-stock-7azar95-2

نظر بدهید