گزارش بورس سه‌شنبه ۱۴ شهریور

0
322

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی بازار بورسبررسی بازار بورسبررسی تحلیلی بازار بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۸۱ واحدی به ۸۳.۷۳۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۰۷ میلیاردریال ( ۱.۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۸۳ میلیارد ریال (تقریبا ۳۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۴۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۰۲ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۵۲ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۹ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۸ واحد و فولاد خراسان با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۱۰ میلیون و ۳۵۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۴ هزار و ۴۷۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۴ درصد پایینتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۹ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت فلزات اساسی ۱۹۸، خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۸ و استخراج کانه های فلزی با ۹۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی پرحجم در اغلب نماد معاملاتی شرکت‌های به‌ویژه در گروه‌های بزرگ و شاخص‌ساز بازار مواجه بود که اقبال معامله‌گران اغلب حقیقی برای جمع‌آوری سهام در گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها باعث شد تا این گروه مددکار نماگر بورس برای برداشتن گام‌های روبه‌جلو در کانال ۸۳ هزار واحدی باشد. در گروه مواد و محصولات دارویی نیز تک‌سهم‌های این گروه و عمدتاً تابعه سرمایه‌گذاری البرز با نوسان مثبت به کار خود پایان دادند. گروه پالایشی‌ها اما با تداوم عرضه سهام امروز شاهد معاملاتی متعادل در دامنه نزولی قیمت سهام بود. در فرابورس نیز آگهی نخستین عرضه اولیه اوراق خزانه «سخاب» در حالی طی روز جاری منتشر شد که دومین عرضه اولیه سال این بازار امروز شاهد واگذاری سهام و کاهش حجم صف خرید آن به حدود یک میلیون سهم، نحوه ارزش‌گذاری سهام هتل پارسیان کوثر اصفهان و فرآیند پذیرش آن از مجموعه شرکت‌های بنیاد مستضعفان با انتقاد برخی معامله‌گران روبرو بوده است.

نظر بدهید