گزارش بورس سه‌شنبه ۱۵ فروردین

0
231

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-15far95monitoreconomy_ir-stock-15far95-2

بررسی تحلیلی

شاخص‌کل بورس با افزایش ۳۰ واحدی به ۷۷.۶۴۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۱۸۶ میلیارد ریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۸۰ میلیارد ریال (تقریباٌ ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۰۶۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۳۴ واحد، فولاد خوزستان با ۱۸ واحد و نفت بهران با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۳۳ واحد،‌ ملی صنایع مس ایران با ۲۶ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۳۲ میلیون سهم با اوراق مالی قابل معامله طی ۶۹ هزار و ۳۲۱ نوبت داد و ستد بود.
بازار سهام در حالی معاملات کم حجم را امروز به نظاره نشست که هم پای بازارگردانی ضعیف برخی حقوقی‌ها شاهد تکاپوی معامله‌گران اغلب نوسان‌گیر در بازار دومی‌ها بود. این در حالی است که بازار پایه توافقی فرابورس ایران پس از تبدیل شدن به سه تابلوی معاملاتی «الف، ب، ج» و نوسان ۱۰ درصدی این بازار، شاهد حضور اغلب نوسان گیران در تابلوی معاملات بازار «ب» پایه فرابورس است. این موضوع از منظر برخی کارشناسان الگویی مناسب برای سایر تابلوها و بازارهای برتر سهام می‌باشد که این روزها به زحمت می‌تواند نوسان ۵ درصدی را در گروه‌‌ها و تابلوهای بازار اول به نمایش بگذارد. آنچه که مهم است معامله‌گران بازار سهام به دنبال سود و کسب بازدهی هستند و این در حالی است که سرکوب تقاضا و یا افزایش حساسیت‌های نظارتی از جمله توقف نامعلوم نماد معاملاتی منجر به پراکنده شدن صاحبان سرمایه و از چشم افتادن سهم‌های پربیننده‌ای همچون گروه بانک‌ها، خودرویی‌ها، پالایشی‌ها و یا خودرویی‌ها می‌شود.
۵۵ ماه از حضور حسن روحانی به عنوان رییس جمهور دولت یازدهم می گذرد و طی این مدت تبخیر ارزش سهام و سایه سنگین رکود بر بازار سرمایه داد سهامداران و سرمایه گذاران را درآورده و اعتراض و انتقاد فعالان بورس را نسبت به سیاست ها و تصمیمات تیم اقتصادی دولت در پی داشته است. ره آورد حضور دولت تدبیر و امید برای بورس، تنها افزایش نزدیک به ۱۹ هزار واحدی شاخص کل بوده است و در بسیاری شرکت ها منجر به زیان سهامداران و سرمایه گذاران شده است تا امروز شاهد روندی خنثی و کم رمق برای بورس باشیم که تنها علایمی از حیات در آن وجود دارد، اما از تحرک و پویایی هیچ خبری نیست. آنچه که این روزها در بازار سهام می‌توان دید حاکم شدن روندی آرام و متعادل بر کلیت معاملات و به تبع آن نوسان نماگرهای منتخب این بازار است که به نظر می‌رسد، تا انتخابات اردیبهشت ماه امسال ادامه یابد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-15far95-3monitoreconomy_ir-stock-15far95-4

نظر بدهید