گزارش بورس سه‌شنبه ۱۶ خرداد

0
382

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-16-1monitoreconomy_ir-stock-16-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۴ واحدی به ۸۰.۲۹۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۰۷۴ میلیارد ریال (۱۷۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۷۳۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۳۳۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد خراسان با ۴۸ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۲۸ واحد و سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذار ی آتیه دماوند با ۱۱ واحد، سرماه گذاری غدیر با ۸ واحد و سرمایه گذاری سایپا با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۰۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۳۱ میلیون و ۹۱۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۶ هزار و ۵۰۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۶ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۸۷% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به¬کارخود پایان داد. امروز گروه محصولات سیمیایی با ۱۱۵، فلزات اساسی با ۵۱ و کاشی و سرامیک با ۵۰ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
بورس تهران این روزها بیش از پیش دچار رکود، بی‌خبری و کاهش ارزش معاملات است. ابتدای هفته جاری نیز این روند ادامه داشت و بورس تهران پس از تجربه افت ارزش معاملات و افت شاخص بورس به تعطیلات نیمه خرداد روبه‌روشد. به جرأت می‌توان ادعا کرد که تحولات اقتصاد و بازارهای جهانی در ماه‌های اخیر و چه بسا سال‌های اخیر چندان طبیعی نبوده است. در دوره‌‌ای قرار داریم که اوضاع اقتصادی اتحادیه اروپا چندان جالب نیست. پروژه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کلید خورده است. نرخ رشد اقتصادی چین در مسیری کاهنده قرار گرفته است. حباب مسکن چین بیش از هر چیز دیگری بازارهای کالایی را تهدید می‌کند. بازار نفت فرسنگ‌ها از بازاری که در آن هر بشکه نفت با قیمت‌های بیش از ۱۰۰ دلار معامله می‌شد، فاصله گرفته است. در ایالات متحده آمریکا رئیس‌جمهوری سر کار آمده است که سیاست‌ها، رویکردها و عملکردش چندان قابل پیش‌بینی نیست. با وجود تمام این ریسک‌ها، بازار جهانی طلا تب و تاب ویژه‌ای را تجربه نمی‌کند. اقتصاد ایران هم که مانند اغلب سال‌های گذشته همچنان با ابهامات خاص خود دست و پنجه نرم می‌کند. بدتر از همه اینکه چشم‌اندازی برای رفع ریسک‌ در بازارها و اقتصاد جهانی؛ حتی در بلندمدت وجود ندارد.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-16-3monitoreconomy_ir-stock-16-4

نظر بدهید