گزارش بورس سه‌شنبه ۱۷مرداد

0
349

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت شاخص های بورسوضعیت شاخص های بورسبررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با افزایش ۲۸ واحدی به ۸۱.۳۱۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۲۶ میلیارد ریال ( ۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۳۱ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۵۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۶۸ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۷ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی خلیج فارس با ۱۹ واحد، مخابرات ایران با ۱۵ واحد و پارس خودرو با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۶۲ میلیون و ۲۴۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۹۰۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۶ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد۲۷۰ نماد (معادل ۸۰% تعدادی و معادل ۸۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۵۶، استخراج کانه های غیر فلز با ۱۰۶ و خودرو و ساخت قطعات با ۸۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملات انتقالی و کد به کد در گروه‌های پیش‌رو و شاخص‌ساز بازار مواجه بود که همسو با حمایت حقوقی‌ها از معدنی‌ها و گروه فلزات اساسی بورس تهران با سبزپوش شدن نماگر اصلی خود مواجه شد، هرچند که حجم پایین معاملات سهام و نقدینگی اندک در بازار باعث شده تا چشم‌انداز بورس تا اطلاع ثانوی با رخوت و نااطمینانی مواجه باشد. با این همه انگیزه شناسایی سود کوتاه مدت در گروه‌های کوچک بازار همچنان انگیزه حضور معامله‌گران اغلب حقیقی در بازار سهام شده است. امروز همچنین ۳۲.۵ میلیون سهم لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی به ارزش کمتر از ۵۰ میلیون سهم کد به کد شد. در عین حال ۱۱.۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد. ۷ میلیون سهم گروه صنعتی بارز اما به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده انتقال یافت. در گسترش نفت و گاز پارسیان نیز اندکی بیش از ۵ میلیون سهم به ارزش یک میلیارد تومان کد به کد شد.

نظر بدهید