گزارش بورس سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت

0
360

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960219-1monitoreconomy_ir-stock-960219-2بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۴ واحدی به ۷۹.۸۵۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۸۹۵ میلیارد ریال (۲.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۶۴ میلیارد ریال (تقریبا ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۵۵۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۳۱ واحد، خودرو سازی سایپا با ۲۹ واحد و معدنی و صنعتی گل گهربا ۲۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان پرداخت پرشین با ۲۷ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۱۷ واحد و بانک تجارت با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۸۹ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۲ میلیاردو ۱۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۳ هزار و ۶۶۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات،۳ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۲ نماد (معادل ۸۷% تعدادی و معادل۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۳ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۹۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۴۵۹ میلیارد ریال، محصولات پتروشیمی با ۲۱۳ میلیارد ریال و رایانه و فعالیتهای وابسته به آن با ۱۸۱ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
در جریان معاملات روزهای اخیر در بورس تهران، تقابل دو دسته از معامله‏ گران به خوبی مشهود است. گروهی از سهامداران در سمت خرید سهام و برخی از آنها در سمت فروش فعال هستند. رفتار متفاوت این معامله‏ گران از چند عامل نشات می ‏گیرد. از ابتدای سال تحت تاثیر فضای پیش از انتخابات شاهد ورود نقدینگی به بازار سهام بودیم. هر چه به برگزاری انتخابات نزدیک شدیم، روند ورود این نقدینگی کند‏تر شد. حالا که کمتر از دو هفته به برگزاری بزرگ‌ترین رویداد سیاسی سال جاری باقی مانده است، به نظر می ‏رسد جریان ورود نقدینگی به بازار سهام متوقف شده است. کند‏تر شدن و توقف جریان ورود پول به بازار سهام موجب شده است، برخی معامله‏ گران ریسک گریز دلایل و انگیزه ‏های خود را برای ماندن در بازار سهام از دست بدهند. از این رو این معامله‏ گران راه خروج از معاملات را پیش گرفته‏ اند. برخی معامله‏ گران نیز که در روزهای ابتدایی سال وارد معاملات سهام (به‌ویژه نمادهای کوچک) شده بودند، حالا با شناسایی سود تصمیم به فروش گرفته ‏اند. گروهی دیگر اما با رصد شرایط پیرامون بازار بیشتر نظاره ‏گر معاملات هستند و تصمیم خود برای خرید یا فروش را به پس از برگزاری انتخابات موکول کرده ‏اند. در مقابل این استراتژی، رویکرد سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیرتر وجود دارد.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960219-3monitoreconomy_ir-stock-960219-4

نظر بدهید