گزارش بورس شنبه ۱۹ فروردین

0
242

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-19-1monitoreconomy_ir-stock-19-2

بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۴ واحدی به ۷۷.۸۰۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۵۶۱ میلیارد ریال (۲.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۹۷ میلیارد ریال (تقریباٌ ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۵۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۴۵ واحد، ایران خودرو با ۴۲ واحد و پارس خودرو با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۶ واحد،‌ معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۳ واحد و باک ملت با ۲۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۵۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۶ هزار و ۳۶۳ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران همزمان با داغ‌تر شدن فضای انتخاباتی ریاست جمهوری شاهد حجم گرفتن نسبی معاملات بازار سهام با پیش‌رو شدن گروه خودرویی‌ و گروه غذایی‌‌ بود، بازاری که هنوز دست به عصا گام برمی‌دارد. امروز بورس تهران شاهد شکل‌گیری صف خریدهای پایدار در گروه خودرویی‌ به پیشانی سایپا و ایران‌خودرو بود، هرچند که عرضه‌های زیرپوستی حقوقی‌ها مانع از اعتماد معامله‌گران اغلب حقیقی برای نشستن در صف خریدهای پایدار و میلیونی می‌شود. در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن نیز اگرچه سایه نوسان‌گیری بر این گروه حاکم است، اما انتظار برای کشف قیمت مناسب سهام به‌پرداخت ملت در بورس تهران طی آینده‌ای نزدیک باعث شده تا نسبت قیمت بر درآمدی بالاتری برای نمایندگان خوش اقبال این گروه از جمله «آپ» انتظار رود. نماد معاملاتی گروه غذایی همزمان با نوسانی شدن قیمت‌های جهانی شاهد اقبال خریداران بود.
شاخص کل بورس تهران طی معاملات هفته گذشته با رشد اندک ۱/ ۰ درصدی مواجه شد. رشد شاخص در نخستین روزهای معاملات سال ۹۶ اگر چه در مسیر صعودی حرکت کرد اما مقدار رشد این نماگر بسیار اندک بوده است. شاید کم‌رمقی بازار را بتوان ناشی از هفته‌های نیمه تعطیل آغازین فروردین دانست. با این حال ضعف نقدینگی عاملی برای درجا زدن شاخص کل است. در این شرایط سناریو‌های مختلفی می‌توان برای روند حرکتی بورس تهران در نظر گرفت. ادامه روند کم‌نوسان فعلی تا سیگنالی از فضای سیاسی داخلی یا بین‌المللی، خستگی از روند معاملات کم‌نوسان و ریزش قیمت‌ها در پی افزایش فشار فروش به منظور تامین نقدینگی از سوی معامله‌گران یا شروع یک روند صعودی با امیدواری در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصاد داخلی و همچنین اقتصاد جهانی، سه سناریوی محتمل برای حرکت شاخص کل بورس تهران است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-19-3monitoreconomy_ir-stock-19-4

نظر بدهید