گزارش بورس سه‌شنبه ۲۰ تیر

0
361

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-stock-960420-01@monitoreconomy_ir-stock-960420-02
بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۳ واحدی به ۷۹.۴۹۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۰۳۴ میلیارد ریال ( ۱.۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۰۷ میلیارد ریال (تقریبا ۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۴۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۳ واحد، ارتباطات سیار ایران با ۳۷ واحد و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۲۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه معادن و فلزات با ۲۳ واحد، پارس خودرو با ۱۷ واحد و ایران خودرو با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن۶۳۱ میلیون و ۱۹۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۶ هزار و ۹۶۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۹ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۳ نماد (معادل ۷۸% تعدادی و معادل ۷۷% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت رایانه و فعالیت های وابسطه به آن با ۲۲۴، فلزات اساسی با ۱۰۷ خودرو و ساخت قطعات با ۸۰ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی معاملاتی به نسبت کم‌حجم را نظاره‌گر بود که با حضور کمرنگ حقوقی‌ها در بازار اغلب معامله‌گران ترجیح می‌دادند، تا با تمرکز و تک‌سهم‌های اغلب برخوردار از سهام‌شناوری پایین باشند. بازاری که این روزها با کنار گذاشتن تحلیل، به نظر می‌رسد با روش معاملات هجومی در گروه‌های کوچک سهامداری، تورش بازدهی‌های مورد نظر خود را مدیریت کند. امروز در بازار سهام در حالی از به نتیجه نرسیدن شورای رقابت بر سر تعیین نرخ ارز بین مجتمعی خوراک شرکت‌های پتروشیمی خبر رسید که برخی شنیده‌ها حاکی از تجدید قوای دوباره پتروشیمی‌ها برای خروج از بورس کالا حکایت دارد، با این تفاوت که این بار صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز ناگزیر از عدم تحقق نیازها و اهداف خود در بورس کالا با مجتمع‌های بالادستی همسو شده است. در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن نیز اگرچه حجم عرضه سهام بر خرید غلبه داشت، اما تک‌سهم‌های این گروه از جمله ایران ارقام، داده‌پردازی و آسان پرداخت پرشین در معاملاتی کم‌حجم همچنان با اقبال خریداران روبه‌رو هستند.

برترین های بورس
@monitoreconomy_ir-stock-960420-03@monitoreconomy_ir-stock-960420-1

نظر بدهید