گزارش بورس سه‌شنبه ۲۱ آذر | رکوردشکنی دوباره شاخص کل بورس

0
325

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۰۷۶واحدی به ۹۲.۶۲۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۱۱۳ میلیاردریال(۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴.۰۴۶میلیارد ریال (تقریبا ۳.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۳۵۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۱۵ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۱۱۰ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۰۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس۳۲، مخابرات ایران با ۲۲ واحد و پتروشیمی فجر با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۱۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۲۶۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۱ هزار و ۲۲۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱-درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۵ نماد (معادل ۸۷% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۳۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۴۶۷، مخابرات با ۳۶۶ و خودرو و ساخت قطعات با ۳۶۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی رکورد جدیدی برای شاخص کل قیمت و بازده نقدی (تدپیکس) ثبت کرد که تکاپوی صندوق‌های حامی نماگرهای بازار از جمله صندوق توسعه و صندوق تثبیت بازار سرمایه در کنار اقبال برای جمع‌آوری سهام شرکت‌های بزرگ اغلب حاضر در بازار اول باعث شد، تا همه نماگرهای بورسی امروز سبزپوش باشند. پیشروهای بازار به پشتوانه فولاد مبارکه و معدنی‌ها در کنار هلدینگ‌های پتروشیمی در حالی فاتح امروز شاخص بورس بودند که وضعیت بازارهای جهانی حاکی از تثبیت قیمت‌ها و حتی روند نزولی شدن منحنی حرکتی آن برای کالاهای اساسی دارد. امروز همچنین در بازار بدهی ۱.۵ میلیون اوراق مرابحه گندم به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان کد به کد شد و در نهایت بیش از ۹۵۲ ورقه اسناد خزانه (۶۱۱۲) به ارزش بیش از ۸۱ میلیارد تومان داد و ستد شد.

 

نظر بدهید