گزارش بورس سه‌شنبه ۲۱ شهریور

0
212

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی شاخص های بورس
بررسی شاخص های بورسبررسی تحلیلی بازار بورس

شاخص کل بورس با افزایش ۱۰۰ واحدی به ۸۳.۴۶۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۲۷ میلیاردریال (۱.۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۷۹۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۲۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۳ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۲۸ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه صنعتی پاکشو با ۱۵واحد، بانک ملت با ۷ واحد و حفاری شمال با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۷۵ میلیون و ۸۵۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۵ هزار و ۹۱۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۲ درصد پایینتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۸۸ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۱۵۹، فلزات اساسی با ۸۷ و محصولات شیمیایی با ۸۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی معاملات کم‌حجم و بی‌رونق را به نظاره نشست که حمایت کمرنگ حقوقی‌های حامی شاخص در گروه‌هایی همچون هلدینگ خلیج‌فارس و برخی تک‌سهم‌های پراقبال بازار باعث شد تا نماگرهای بازار سهام همچنان سبزپوش باقی بمانند. با این همه رخوت حاکم بر بازار سهام باعث شده تا معامله‌گران حرفه‌ای بازار بر اساس استراتژی بی‌اعتمادی به کلیت بازار سهام به دنبال سهم‌های کوچک و نوسانی با هدف شناسایی سود کوتاه‌مدت باشند. امروز در بازار سهام ۱۰ درصد از سهام شرکت تولیدی چدن‌سازان نیز به قیمت هر سهم ۱۹۵ تومان کشف قیمت شد که به هر کد معاملاتی متقاضی سهمیه‌ ۷۰۰ تا یک هزار سهمی در نظر گرفته شده است. در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد بیش از ۱۴ میلیون سهم پالایش نفت تبریز به ارزش کمتر از ۸ میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده واگذار شد.

نظر بدهید