گزارش بورس سه‌شنبه ۲۳ خرداد

0
341

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-23-1
monitoreconomy_ir-stock-23-2
بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۱۳۷ واحدی به ۷۹.۴۲۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۲۱ میلیارد ریال(۱۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۶۷۶ میلیارد ریال (تقریبا ۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۹۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پارس خودرو با ۱۰ واحد، ایران ترانسفو با ۶ واحد و لیزسنگ رایان سایپا با ۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عیاس با ۱۹ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۷ واحد و معدنی و صنعتی گلگهر با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۴ میلیون و ۵۴۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۴ هزار و ۲۵۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۴ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۶ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۸۸% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز خودرو و ساخت قطعات با ۹۸، لاستیک و پلاستیک با ۹۰ و انبوه سازی املاک و مستغلات با ۶۷ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با تکاپوی دوباره معامله‌گران اغلب تکنیکالی در گروه‌های کوچک بازار شاهد جمع‌آوری سهام بود که تقلای ضعیف برخی حقوقی‌های حامی سهم‌های شاخص‌ساز به ویژه در گروه خودرویی‌ها نتوانست نماگرهای منتخب بازار سهام را از رخت قرمز رها کند. با این همه، امروز بازار سهام نشان داد با توجه به متعادل شدن معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی در محدوده صفر تابلو به احتمال زیاد فردای سبزپوش را برای نماگرهای خود رقم خواهد زد. آنچه که این روزها بازار سهام را آزار می‌دهد، وجود معاملات کم‌حجم و مبتنی بر استراتژی‌های کوتاه‌مدت‌نگری است، در حالی متولیان بازار سهام بی‌آنکه برای تزریق نقدینگی و یا سوق دادن پول‌های سرگردان به این بازار برنامه و استراتژی مشخصی را مدون کنند، به دنبال نمایش ارقام آماری در ارزش معاملات است. بازار امروز سهام بازاری کم‌حجم و متعادل بود که اغلب معامله‌گران حقیقی به پیشرانی گروه ساختمانی‌ها و تک‌سهم‌های گروه رایانه و فناوری اطلاعات به دنبال جمع‌آوری سهم‌های برخوردار از شناوری پایین و یا باسرمایه کوچک بوده‌اند، بازاری که این روزها از سایه خود هم می‌ترسد.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-23-3
monitoreconomy_ir-stock-23-4

نظر بدهید