گزارش بورس سه‌شنبه ۲۴ اسفند

0
369

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-24esfand95-1monitoreconomy_ir-stock-24esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۳۰۷ واحدی به ۷۶.۶۳۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۷.۸۵۳ میلیارد ریال (۶.۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵.۱۱۳ میلیارد ریال (تقریباٌ ۴.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۶۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت تهران با ۴۰ واحد، توسعه معادن و فلزات با ۲۶ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۱۵ واحد،‌ سرمایه گذاری ملی ایران با ۱۴ واحد و پتروشیمی جم با ۱۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۷۸۵ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن سه میلیارد و ۳۹۳ میلیون سهم با اوراق مالی قابل معامله طی ۵۸ هزار و ۲۳۷ نوبت داد و ستد بود.
با توجه به اینکه مهلت نقد کردن سهام (سه روز پس از انجام معاملات سهام) پیش از شروع تعطیلات در شرایط کنونی به پایان رسید، فشار فروش سهام برای تامین نقدینگی از سهام در شرایط کنونی به پایان رسیده است. این نگرانی از روزهای پایانی بهمن در بازار وجود داشت. در نتیجه با وجود تعدیلات مثبت شرکت‌ها و همچنین امید به بهبود سودآوری نسبت به اولین پیش‌بینی محافظه‌کارانه، فشار فروش هراس را میان خریداران بالقوه ایجاد کرده بود. طی هفته‌های اخیر که با فشار فروش قیمت سهام مسیر نزولی را در پیش گرفتند، بازارهای جهانی همچنان در قیمت‌های بالاتری نسبت به مفروضات اولین پیش‌بینی شرکت‌ها در حال حرکت بودند. گرچه شاخص بازارهای کالایی از اوج خود فاصله گرفته است اما ثبات نسبی در سطوح کنونی عامل مثبتی برای سودآوری سال آینده گروه‌های بورسی محسوب می‌شود.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-24esfand95-3monitoreconomy_ir-stock-24esfand95-4

 

نظر بدهید