گزارش بورس سه‌شنبه ۲۵مهر

0
315

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-960725-1@monitoreconomy_ir-960725-2
بررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با افزایش ۶۹ واحدی به ۸۵.۶۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل۲.۸۳۷ میلیاردریال(۱.۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۶۲ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۹۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۶۵ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۵ واحد و نفت بهران با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی پردیس با ۱۳، بانک ملت با ۱۰ واحد و آلومینیوم ایران با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۸۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۳۰ میلیون و ۱۸۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۳۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۶ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۰ نماد (معادل۸۲% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۳۰۱، خودرو و ساخت قطعات با ۱۵۸ و مخابرات با ۱۵۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی متعادل و کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی مواجه بود که بازارگردانی سهام از سوی حقوقی‌های حامی نماگرهای منتخب بورس در برخی نمادها باعث شد، تا با وجود عقبگرد شاخص کل هم‌وزن، اما شاخص کل بورس سبزپوش بماند.در این بین گروه خودرویی‌ها همچنان با بازارگردانی سهام از سوی حقوقی‌های خود در محدوده صفر تابلو نوسان می‌کنند. عدم گردش نقدینگی و سردرگمی بازار سهام در تبیین استراتژی سرمایه‌گذاری برای دست‌کم دوره میان‌مدت باعث شده تا بازار همچنان بر روی تک‌سهم‌ها و شرکت‌های کوچک برخوردار از سهام شناوری پایین متمرکز باشد. بازاری که استراتژی بازدهی ۱۰ درصدی بر روی عمده پرتفوی‌ حاکم است.

نظر بدهید