گزارش بورس سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت

0
389

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960226-1monitoreconomy_ir-stock-960226-2
بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۱۷۱ واحدی به ۸۰.۱۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۰۰ میلیارد ریال (۲۹۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۹۸ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۰۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۳۳ واحد، گروه پتروشیمی ایرانیان با ۲۴ واحد و خودرو سازی سایپا با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۱۲ واحد، نفت و گروه صنایع مس ایران با ۹ واحد و پتروشیمی فجر با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۵۱۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۶۰۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۴ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۵۰ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۰۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۱۷۵ میلیارد ریال، محصولات شیمیایی با ۱۱۳ میلیارد ریال و بانک‌ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی ۷۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
با نزدیک شدن به روز سرنوشت‌ساز انتخابات ، فضای احتیاطی بر بازار سهام سایه انداخته است؛ به‌طوری‌که همزمان با محدود شدن نوسانات شاخص بورس، ارزش معاملات نیز به‌طور محسوسی کاهش یافته است. گرچه نامزدها برنامه مشخصی در حوزه بازار سرمایه ارائه نداده‌اند، اما می‌توان نوع رویکردهای اقتصادی آنها را بر سه حوزه اساسی مسیر تورم، نرخ دلار و آینده برجام اثرگذار دانست. مهم‌ترین پیامدی که سیاست‌های نامزدهای مخالف دولت فعلی می‌توانند در زمینه اقتصاد داشته باشند، تزریق پول به جامعه است. امری که نه‌تنها سرعت رشد تورم را افزایش خواهد داد، بلکه ممکن است شوک‌هایی را در بازار ارز ایجاد کند. تبعات این دو مساله می‌تواند به‌طور محسوسی صنایع بورسی وابسته به کالاهای مصرفی (با توجه به رشد نرخ تورم) و کالاهای صادراتی (به‌دنبال رشد نرخ دلار) را تحت‌تاثیر قرار دهد. هرچند بررسی‌ها نشان می‌دهد این تحرکات در بلندمدت به زیان شرکت‌ها و سهامداران آنها خواهد بود؛ اما می‌تواند در کوتاه‌مدت سودهای اسمی را به همراه داشته باشد. نگرانی‌ها درباره پایداری برجام نیز صنایع مهمی مثل خودرو و حمل‌و‌نقل را که در دوره پسابرجام وضعیت بهتری پیدا کردند، متاثر خواهد کرد.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960226-3monitoreconomy_ir-stock-960226-4

نظر بدهید