گزارش بورس سه‌شنبه ۲۷ تیر

0
308

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت شاخص های بورسوضعیت شاخص‌های بورسبررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با افزایش ۴۲ واحدی به ۷۹.۷۳۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۵۸ میلیارد ریال(۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۹۷ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۵۵میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۳۵ واحد، فولاد خوزستان با ۳۲ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۰ واحد، گروه مپنا با ۲۹ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۸۳ میلیون و ۳۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۲۱۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۵ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۲۲ نماد (معادل۶۹% تعدادی و معادل ۶۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۱۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۱۲۹، خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۹ و بانک ها و موسسات اعتباری با ۸۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
ا مروز بورس تهران در حالی خود را آماده میزبانی از نخستین عرضه اولیه سال می‌کرد که به دلیل آنچه که نقص در ارسال مستندات ارسالی به بورس تهران عنوان شد، عرضه اولیه سهام به‌پرداخت ملت پشت دیوار ابهام باقی ماند که تا ناظر بازار سهام تاریخ دیگری را برای انجام این عرضه اولیه در روزهای آینده اعلام نماید. با این وجود امروز در کنار معاملات درون‌گروهی و کد به کد حقوقی‌های بزرگ گروه پتروشیمی، بانکی و خودرویی، اقبال به گروه فلزات اساسی در تک‌سهم‌های کوچک نوسانی قابل تأمل بود. در گروه خودرویی‌ها اما امروز این گروه در آستانه برگزاری مجامع عادی سالیانه باقیمانده در روزهای پایانی فصل مجامع با افزیاش تقاضا از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی با وجود انباشت عرضه سهام از سوی معامله‌گران بود. کلیت معاملات بازار سهام در حالی همچنان بر روی تک‌سهم‌ها اقبال دارد که فارغ از نوسان بی‌حساب و کتاب برخی نمادهای معاملاتی حاضر در بازار پایه فرابورس، تک‌سهم‌های برخوردار از سهام شناوری پایین تحت حاکمیت بلامنازع حقیقی‌های حرفه‌ای بازار در تور بورس‌ ‌بازی افراد قرار گرفته است.

نظر بدهید