گزارش بورس سه‌شنبه ۲۸ شهریور

0
248

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

تحلیل بازار بورستحلیل بازار بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۹۲۹ واحدی به ۸۵.۳۴۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۲۳ میلیاردریال( ۶۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۴۲۹ میلیارد ریال (تقریبا ۳.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۹۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۰۲ واحد، ارتباطات سیار ایران با ۹۰ واحد و مخابرات ایران با ۸۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی خلیج فارس با ۱۳، سایپا با ۱۱واحد و بانک انصار با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۳۴ میلیون و ۲۴۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۴ هزار و ۶۶۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۶۲ درصد بالا تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۵۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۱۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده های نفتی ۱۱۸، محصولات شیمیایی با ۱۷۵ و فلزات اساسی با ۱۴۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد معاملات خوبی با پیشرو شدن گروه فلزی به رهبری فولاد مبارکه، معدنی‌ و تجهیزاتی‌ و حامیان سنتی نماگر بورس در هلدینگ‌ پتروشیمی بودند. در عین حال امروز گروه پالایشی‌ نیز از قافله رشد قیمت‌ها جا نماندند و در معاملات کم‌حجم شاهد تحرک خریداران سهام در معاملاتی متعادل بودند. با این همه سایه احتیاط بر کلیت معاملات بازار سهام باعث شده تا بازار سهام در معاملاتی نه چندان پرحجم شاهد استراتژی کوتاه‌مدت‌نگر از سوی معامله‌گران و تلاش برای شناسایی نوسان‌های کمتر از ۱۰ درصدی باشد. در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد کمتر از ۳۱ میلیون سهم سرمایه‌گذاری بوعلی به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان از سوی سهامداران عمده با معاملات انتقالی مواجه بود. در فنرسازی زر نیز ۲۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد.

 

نظر بدهید