گزارش بورس سه‌شنبه ۳ تیر

0
314
سرمایه گذاری ,بورس

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی شاخص های تحلیلی بورس و فرابورسبررسی شاخص های تحلیلی بورس و فرابورسبررسی بازار تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۲۴۷ واحدی به ۸۱.۱۸۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۹۹ میلیارد ریال(۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۳۰۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۹۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۲۴۸ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۹ واحد و به پرداخت ملت با ۲۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی پردیس با ۴۴ واحد، آسان پرداخت پرشین با ۳۳ واحد و گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۰۲ میلیون و ۶۹۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۸ هزار و ۳۳۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۳۳ نماد (معادل ۶۹% تعدادی و معادل ۷۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت رایانه و فعالیت های وابسته با ۴۱۲، فلزات اساسی با ۳۲۳ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۵۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد تحرک معامله‌گران اغلب حقیقی به ویژه در گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها بود که به نظر می‌رسد با بازگشت اغلب نمادهای معاملاتی از مجامع عادی‌ سالیانه و تعیین تکلیف سود نقدی این مجامع استراتژی واضح‌تری برای سرمایه‌گذاری در بورس دست کم تا پایان نیمه اول امسال برای اغلب معامله‌گران ترسیم شده است. هر چند که انتظار برای مشخص شدن وزرای کلیدی اقتصادی در کابینه دولت دوازدهم از جمله وزیر صنعت و بازرگانی، وزیر نفت، وزیر اقتصاد و البته بانک مرکزی همچنان مبنای تصمیم‌گیری برای اغلب معامله‌گران به ویژه سهامداران حقوقی است. در این بین بازار پایه فرابورس همچنان مکان امنی برای نوسان‌گیران کوتاه‌مدت‌نگر بازار سرمایه در معاملاتی کم‌تعداد است.

نظر بدهید