گزارش بورس سه‌شنبه ۳۰ آبان | تقویت شاخص کل بورس

0
298

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۵۱۳ واحدی به ۸۸.۷۷۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۴.۴۴۲ میلیاردریال (۲.۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۴۵۹ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۶۰۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۴۰ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۹۲ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۸۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا ۱۶، خدمات انفورماتیک با ۱۵ واحد و مخابرات ایران با ۱۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۴۴۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۳۸۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۸ هزار و ۲۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۴ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فراورده های نفتی با ۶۹۰، فلزات اساسی با ۲۰۶ و محصولات شیمیایی با ۱۰۷ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با تقویت حجم و معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی به‌ویژه در بین شرکت‌های بزرگ حاضر در بازار اول بورس تهران روبرو بود که هم‌سو با تحرک بازارگردان‌ها و همچنین معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده، شاخص کل بورس تهران خود را آماده عبور از سقف تاریخی ۸۹ هزار واحدی می‌کند. انتظار برای رشد سودآوری در گروه فلزات اساسی و معدنی در عملکرد سه ماهه سوم امسال و درعین‌حال خوشبینی‌ها نسبت به بودجه‌های برآوردی سال آینده در این گروه اصلی‌ترین اهرم حرکت شاخص کل بورس برای شکستن سقف تاریخی ۸۹ هزار واحدی عنوان می‌شود، هرچند که افزایش انتظار نسبت به تقویت نرخ ارز در بازار داخلی در کنار حرکت قیمت‌ها در بازار مسکن باعث شده تا چشم‌انداز دست‌کم کوتاه‌مدت بازار سهام برای سهامداران اغلب نوسان‌گیر جذاب به نظر برسد. در گروه پتروشیمی‌ها نیز عطش نقدینگی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در حالی بالا گرفته که بحران آب باعث شده تا اغلب مجتمع‌های پتروشیمی کشور با مشکلات مختلفی برای تولید مواجه باشد.

نظر بدهید