گزارش بورس چهارشنبه ۵مهر

0
316

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورستحلیل بازار بورس
بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۱۹۰ واحدی به ۸۵.۶۲۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۰۶۹ میلیاردریال( ۱.۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۹۲ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۶۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه معادن و فلزات با ۵۰ واحد، آسان پرداخت پرشین با ۳۱ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۶، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۱ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۰۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۱۸ میلیون و ۵۴۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۵ هزار و ۹۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۵ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۸۴ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت مخابرات ۲۴۵، رایانه و فعالیت-های وابسته با ۲۲۰ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۶۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی زیر سایه سنگین معاملات کد به کد و درون‌گروهی حقوقی‌ها شاهد پیش‌رو شدن گروه معدنی‌ها هم‌زمان با تقویت تقاضا از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی بود که تداوم حجم خرید سهام باعث شد تا شرکت‌های حاضر در بازار اول بورس نیز مورد توجه خریداران قرار گیرد.در گروه اطلاعات و ارتباطات اما هم‌زمان با تداوم عرضه تدریجی تنها حقوقی این سهم، جمع‌آوری سهام از سوی معامله‌گران حقیقی هم‌زمان با تلاش صندوق ذخیره فرهنگیان برای جمع‌آوری این سهم از بازار به تداوم صف خرید پایدار آن انجامید. در گروه فلزات اساسی نیز امروز حمایت سهامدار حقوقی علی‌رغم افزایش عرضه از سوی معامله‌گران حقیقی به متعادل شدن قیمت «فولاد» در دامنه نوسان مثبت قیمتی منتهی شد. در این گروه آلومتک با اقبال خریداران اغلب حقیقی روبه‌روست.

نظر بدهید