گزارش بورس سه‌شنبه ۴مهر

0
283

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی بازار بورسبررسی بازار بورس
بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۱ واحدی به ۸۵.۶۲۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۵۵ میلیاردریال( ۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۵۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۰۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت تهران با ۳۸ واحد، آسان پرداخت پرشین با ۳۰ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۲۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۷، فولاد خوزستان با ۲۱ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۹۶ میلیون و ۳۰۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۵۰۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳ درصد بالا تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۱ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۸۶ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۲۴۶، فلزات اساسی با ۱۱۴ و استخراج کانه های فلزی با ۸۷ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز تالار شیشه ای در چهارمین روز کاری هفته جاری پس از روند منفی روزهای گذشته، شاهد روند رو به رشد اکثر شاخص های منتخب بود. به نظر می‌رسد با آغاز فصل پاییز فعالان بازار سهام بیشتر تمایل به صبر و مشاهده دارند تا تکلیف اوضاع شرکت‌ها در صورت‌های مالی ۶ ماهه روشن شود. این روزها، فعالان گروه فلزی و معدنی اقدام به ثبت سفارش در محدوده‌های مثبت نمی‌کنند. اگرچه خبری از عرضه سنگین و قابل توجه نیز در این نمادها به چشم‌ نمی‌خورد؛ اما نمی‌توان ادعا کرد که فضای گروه‌های وابسته به بازارهای جهانی مثبت است. از طرف دیگر در سایر گروه‌ها (از جمله خودرو و ساخت قطعات) نیز نشانی از معاملات پررونق به چشم نمی‌خورد. در این میان چند نماد کوچک بازار مورد توجه فعالان بازار قرار گرفته‌اند.

 

نظر بدهید