گزارش بورس سه‌شنبه ۵ بهمن

0
415

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-5bahman95

monitoreconomy_ir-stock-5bahman95-1

بررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با کاهش ۱.۰۱۴ واحدی به ۷۸.۲۴۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۹۳ میلیارد ریال (۸۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۹۰۸میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۵۱میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت سایپا با ۲۰ واحد، ایران خودرو با ۱۴ واحد و فولاد آلیاژی ایران با ۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت بانک ملت با ۸۶۴ واحد، با صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۵۴ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۴۹واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۹ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۱۷۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۷ هزار و ۳۱۹ نوبت داد و ستد بود.
بورس تهران امروز در حالی شاهد تکاپوی معامله‌گران در گروه خودرویی‌ با جذاب شدن قیمت تکنیکالی روبه‌رو بود که بازگشایی نماد معاملاتی بانک ملت پس از حدود ۶ ماه توقف، بازار را شوکه کرد. نماد بانک ملت بعد از مدت طولانی توقف بازگشایی شد؛ در این مدت نقدینگی سهامداران بلوکه شده بود و آنها انتظار داشتند بعد از این مدت طولانی سود خوبی نصیب آنها شود. اما بعد از بازگشایی این نماد با ۳۷ درصد منفی روبه‌رو شد و به تنهایی این نماد توانست تاثیر ۸۶۵ واحدی بر شاخص کل بورس داشته باشد. همچنین وبملت یک تنه ۳۵۰۰ میلیارد تومان ارزش بازار را کاهش داد. امروز برای اولین بار هر سهم شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان در بالاترین سقف قیمتی مجاز به قیمت هر سهم ۹۹۰ تومان کشف قیمت شد.
بورس تهران در حالی با معاملات کد به کد و درون‌گروهی حقوقی‌ها و حامیان سنتی خود تلاش کرد تا تکیه‌گاهی محکم برای نماگرهای مختلف خود دست و پا کند، اما بازگشایی نماد معاملاتی بانک ملت با کاهش ۵۰ درصدی قیمت تابلو نسبت به آخرین روز معاملاتی در روز توقف، باعث منفی شدن شاخص کل بورس گردید. با این همه بازارگردانی سهام و وجود تقاضا برای جمع‌آوری این سهم در روز جاری باعث شد، تا فشار چندانی در طرف فروش نمایان نشود. هرچند که به نظر می‌رسد با بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌های تجارت و صادرات در هفته آینده نیز باید منتظر ریزش عمیق‌تر شاخص کل بورس بود. در این بین آنچه که معامله‌گران بازار سهام را دچار یأس و ناامیدی در تالار شیشه‌ای کرده تثبیت سکون و عدم دستیابی به سود موردانتظار در صورت‌های مالی اغلت شرکت‌ها همزمان با انتشار گزارش‌های عملکردی ۹ ماهه است. وضعیتی که نشان می‌دهد با تعمیق رکود در فضای کسب و کار و در عین حال انتظار برای کاهش نرخ ارز در روزهای پایانی سال چندان برای سهامداری در بورس تهران جذاب نیست. هرچند که نوسان‌گیری در تالار شیشه‌ای همچنان در برخی تک‌سهم‌ها و شرکت‌های کوچک رونق دارد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-5bahman95-2

monitoreconomy_ir-stock-5bahman95-3

نظر بدهید