گزارش بورس سه‌شنبه ۹ خرداد

0
382

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
stock-@monitoreconomy_ir-950309-1stock-@monitoreconomy_ir-950309-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۹۶ واحدی به ۸۰.۵۱۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۵۶۶ میلیارد ریال (۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۶۷ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۳۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۱ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۹ واحد و پتروشیمی فناوران با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۱۶ واحد، پالایش نفت تهران با ۱۵ واحد و توسعه صنایع بهشهر با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۵۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۶۱۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۹ هزار و ۳۰۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۵ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۳ نماد (معادل ۸۱% تعدادی و معادل ۸۷% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز گروه محصولات شیمیایی با ۱۵۵، خودرو و ساخت قطعات ۱۱۲و سرمایه گذاری‌ها با ۶۸ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
در سال‌های گذشته بارها شاهد کوچ نقدینگی به سمت نمادهای کوچک بورسی با مشاهده شروع یک روند رکودی بوده‌ایم. اکنون این موضوع تا حدی تشدید شده است. علت این موضوع را می‌توان پتانسیل رشدهای قابل توجه قیمتی این نمادها با حجم نقدینگی به نسبت کمتر عنوان کرد. این نمادها مکانی برای جولان معامله‌گران امیدوار به کسب سودهای حداکثری در کمترین زمان ممکن شده است. در دوران رکودی سوق نقدینگی از سوی این معامله‌گران تشدید و در نتیجه ارزش کم معاملات، اثر حرکت موج نقدینگی تشدید خواهد شد. تجربه سال‌های اخیر حاکی از این است که احتمال حضور یک عامل بنیادی برای حمایت رشدهای افسارگسیخته در نمادهای کوچک بسیار اندک است. بر این اساس عمده دلیل رشد قیمتی این نمادها را می‌توان ناشی از هیجان و همچنین شایعات پیرامون این نمادها عنوان کرد. با رد این شایعات و نبود عامل حمایتی بنیادی این نمادها روند نزولی را آغاز می‌کنند. در این شرایط آغازکنندگان این موج‌ها معمولا در موعد مقرر از این نمادها خارج می‌شوند و در این میان دست آن‌هایی که به طمع سودهای حداکثری به این نمادها وارد شده‌اند، خالی می‌ماند و عمدتا با استراتژی‌های غلط زیان هنگفتی را در معاملات خود متقبل می‌شوند.

برترین‌های بورس
stock-@monitoreconomy_ir-950309-3stock-@monitoreconomy_ir-950309-4

نظر بدهید