گزارش بورس سه‎شنبه ۲۳ آبان | تقویت شاخص کل بورس

0
248
تحلیل شاخص کل بورس

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۷ واحدی به ۸۷.۹۴۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل۱.۷۹۱ میلیاردریال(۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۴۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۱۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۳۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۴۱ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۲۲ واحد و پارس خودرو با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پترشیمی جم با ۱۱، نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با ۸ واحد و بانک ملت با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۸۴ میلیون و ۲۲۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۶ هزار و ۲۴۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۲ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۳۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۱۵۲، فلزات اساسی با ۱۰۰و فراورده های نفتی با ۹۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بود که به نظر می‌رسید سرمایه گذاران به دنبال ضعف نقدینگی در گردش بازار سهام و در عین حال تحرک کند شرکت‌های بزرگ به بلوغ رسیده‌ای که با سهام شناوری بالایی مواجه هستند، به دنبال کشف و یا یافتن سهم‌های کوچک و شرکت‌های برخوردار از سرمایه پایین است، شرکت‌هایی که فارغ از تأثیر برجام می‌توانند با سرعت بالایی به لحاظ سودآوری و اجرای طرح‌های توسعه‌ای برخوردار شوند. در بازار۲ بورس تهران که با معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۱۹۹.۵ میلیون سهم گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان به ارزش کمتر از ۳۰ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی روبه‌رو بود

نظر بدهید