گزارش بورس دوشنبه ۲۸ دی

0
364

وضعیت شاخص­‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-28dey

monitoreconomy_ir-stock-28dey-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص­ کل ­بورس  ­با افزایش ۱۹۶ واحدی به ۷۹.۲۸۰ واحد رسید. ارزش­ معاملات­ در بورس­ معادل ۲.۲۶۰ میلیارد ریال (۱.۰۷۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات­ بلوکی) و در فرابورس ۱.۶۲۶میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک­ و بلوکی) بوده ­است. مجموع کل معاملات ­خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۱.۶۱۶ میلیارد ریال بوده­ است.

معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۶۸ واحد، هلدینگ سرمایه گذاری غدیر با ۶۶ واحد و ایران خودرو با ۳۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس  با ۵۹ واحد، شرکت آسان پرداخت پرشین با ۱۸ واحد و شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای­گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۱۰۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۲ هزار و ۱۴۹  نوبت داد و ستد بود.

معامله‌گران بورس تهران امروز با پایان استراحت کوتاه قیمت سهام در گروه‌های پیشرو شاهد افزایش تقاضا در اغلب نمادهای معاملاتی بود. هر چند که اغلب حقیقی‌ها در گروه‌های پرنوسانی از جمله سیمان و ساختمانی‌ به دنبال نوسان بوده‌اند. امروز نزدیک به ۳۹۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری ملی ایران معادل ۵.۶۴ درصد از کل سهام به ارزش کمتر از ۷۲ میلیارد تومان این شرکت از سوی گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به قیمت پایه هر سهم ۱۸۱۹ ریال در بازار معاملات عمده بورس تهران روی میز فروش گذاشته شد که بدون رقابت و به همان قیمت پایه به یک مجموعه حقوقی واگذار شد که به احتمال زیاد از سوی مجموعه وابسته به بانک تجارت خریداری شده است. امروز با پایان اصلاح قیمتی در گروه خودرویی‌ معامله‌گران بورس تهران شاهد افزایش تحرک خریداران در این گروه با وجود تداوم معاملاتی متعادل و در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) بود. در گروه مخابرات اما با وجود افزایش نسبی عرضه سهام از سوی معامله‌گران، اقبال خریدار اغلب حقوقی باعث رنج شدن قیمت اخابر در دامنه نوسان مثبت قیمتی شد

هر چند شرکت‌های کوچک همچنان در کانون توجه معامله‌گران حقیقی کوتاه‌مدت قرار دارد اما روال طبیعی و رفتار منطقی بازار سهام در کنار فاصله گرفتن حقوقی‌ها برای معاملات کد به کد در جریان معاملات عادی بازار سهام باعث شده تا روندی معقول بر کلیت معاملات بازار سهام حاکم باشد هر چند که اعتماد در بازار همچنان با بیم و امید مواجه است. در این بین تکاپوی برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کنار حقوقی‌های حامی بازار برای جمع‌آوری سهام در کنار بازارگردانی منطقی سهام باعث شده تا رفتاری عاقلانه در روند معاملات بازار در صنایع مختلف حاکم شود. ازاری که این روزها با نوسان نوبتی صنایع ارزنده روبه‌رو شده است. در این بین گروه سیمانی‌ها و ساختمانی‌ها لیدر نوسان‌گیران در میان صنایع ارزنده بازار سهام امروز بود.

monitoreconomy_ir-stock-28dey-3

monitoreconomy_ir-stock-28dey-4

نظر بدهید