گزارش بورس شنبه ۱مهر

0
341

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورس
تحلیل بازار بورسبررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با کاهش ۳۳ واحدی به ۸۵.۷۹۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۴.۰۳۵ میلیاردریال( ۲.۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴.۲۱۳ میلیارد ریال (تقریبا ۳.۱۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۴۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با ۵۵ واحد، پتروشیمی پردیس با ۴۲ واحد و ایران خودرو با ۳۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۲، ملی صنایع مس ایران با ۶۷ واحد و توسعه معادن و فلزات با ۳۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۴۰۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۷۳۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۰۴ هزار و ۲۱۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۹ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۲۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۸۸ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۲۵۱، ساخت محصولات فلزی با ۱۸۶ و فلزات اساسی با ۱۴۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام زیر سایه معاملات کد به کد حقوقی‌های حامی شاخص بورس در حالی امروز شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بود که تقویت تقاضا در گروه خودرویی‌ باعث شد تا روندی متعادل بر کلیت معاملات بازار سهام حاکم شود. در این بین فرصت اصلاح کوتاه قیمتی باعث تحرک برخی حقوقی‌ها برای جمع‌آوری سهام بود که همچنان با هدف بازارسازی و استراتژی کوتاه‌مدت‌نگری در بازار گام برمی‌دارند. امروز در گروه پتروشیمی‌ نیز تک سهم‌های اوره‌ساز این گروه با اقبال خریداران روبه‌رو شد. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۴۵ میلیون سهم لیزینگ رایان سایپا به ارزش کمتر از ۶ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی همراه شد.

نظر بدهید