گزارش بورس شنبه ۱۰ تیر

0
299

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-stock-0410-1@monitoreconomy_ir-stock-0410-2بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۹۵ واحدی به ۷۸.۷۹۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۹۷ میلیارد ریال( ۱.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۵۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۵ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۲۰ واحد و تجارت الکترونیک پارسیان با ۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۷ واحد، گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با ۶ واحد و آهنگری تراکتور سازی ایران با ۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۱۱ میلیون و ۷۳۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۷ هزار و ۱۳۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۷ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۹ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۲ نماد (معادل ۷۵% تعدادی و معادل ۷۸% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۲۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز فلزات اساسی با ۲۱۱، انبوه سازی املاک با ۱۵۴ و سرمایه گذاری¬ها با ۹۷ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
طی معاملات امروز بازار سهام هم‌زمان با بازگشایی اغلب نمادهای معاملاتی در حالی شاهد پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و برخی معدنی‌ها هم‌سو با افزایش اقبال خریداران اغلب حقیقی سهام بود که در بازار ابزارهای مالی بورس، اوراق اختیار فروش برای سبدگردان‌های حرفه‌ای این بازار توأم با بازدهی خوبی بود. امروز در میانه معاملات بازار سهام، اعتراض دوباره برخی از معامله‌گرانی که ادعای سهام‌داری در شرکت کنتورسازی ایران را دارند، در تالار معاملات بورس بالا گرفت به‌طوری‌که خبرهای میدانی در این زمینه حاکی است، افزایش اعتراض‌ها در این زمینه باعث بسته شدن درب‌های تالار معاملاتی بورس تهران پیش از پایان ساعت رسمی این بازار شده است. اعتراض‌های چندین باره به عملکرد سازمان بورس و بلاتکلیفی پرونده ناشر کنتورسازی ایران دست‌کم در یک سال گذشته مقابل سازمان بورس و تالار معاملات حافظ در حالی ادامه دارد که تاکنون هیچ واکنش و یا اعتراضی نسبت به برخی اشخاص دخیل در این پرونده از جمله اتاق اصناف ایران صورت نگرفته است.

برترین های بورس
@monitoreconomy_ir-stock-0410-3@monitoreconomy_ir-stock-0410-4

نظر بدهید