گزارش بورس شنبه ۱۱ شهریور

0
214

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی وضعیت بورسبررسی وضعیت شاخص های بورسبررسی تحلیلی بازار سهام
ناظراقتصاد:  شاخص کل بورس با افزایش ۱۵ واحدی به ۸۳.۴۲۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۳۷۹ میلیاردریال ( ۱.۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۹۲ میلیارد ریال (تقریبا ۵.۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۷۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۶۹ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۱۳ واحد و فولاد خوزستان با ۱۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۴۱ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۱ واحد و نفت پارس با ۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۳۳ میلیون و ۹۹۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۱۵۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۸ درصد پایینتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعود بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۳ نماد (معادل ۸۷% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت فلزات اساسی با ۲۰۰، استخراج کانه های فلزی با ۷۱ و خودرو و ساخت قطعات با ۶۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام بازاری به شدت کم‌عمق و بدون حجم بود که هم‌زمان با اعتراض ده‌ها تن از سهامداران مقابل تالار معاملات سهام در خیابان حافظ و بسته شدن درب اصلی این تالار بر روی عموم مردم، با معاملاتی کم‌حجم اما متعادل مواجه بود. امروز در نماد آلومینیوم ایران در حالی خبرهای مختلفی در زمینه عطش خریدار حقیقی جدید برای جمع‌آوری این سهم به انباشت تقاضا و شکل‌گیری صف خرید میلیونی پایدار منجر شد که در گروه فلزات اساسی، اغلب نماد معاملاتی این گروه در محدوده صفر تابلو با افزایش عرضه سهام و اصلاح قیمت‌ها مواجه بودند. در گروه معدنی‌ها نیز شرکت‌های سنگ‌آهنی با همین وضعیت مواجه بودند، به طوری که با وجود برخی معاملات کد به کد کم‌حجم میان حقوقی‌ها، روند معاملاتی متعادل و در محدوده صفر تابلو را رقم زدند. در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، در هیچ نماد معاملات درون‌گروهی و کد به کد به وقوع نپیوست.

نظر بدهید