گزارش بورس شنبه ۱۵مهر

0
347

تحلیل بازار بورس
@monitoreconomy_ir-stock-960715-2بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با کاهش ۳۶۰ واحدی به ۸۵.۰۶۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۹۵ میلیاردریال(۶۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۵۱۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۷۶۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۶ واحد، ارتباطات سیار ایران با ۲۹ واحد و مخابرات ایران با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۵۹، پالایش نفت تهران با ۳۹ واحد و ایران خودرو با ۳۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۱۸ میلیون و ۱۱۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۰ هزار و ۳۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۶ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۱ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۵۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۱۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۲۱۵، مخابرات با ۱۸۸ و فلزات اساسی با ۱۴۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

ترس بازار سهام از خبرهای غیرمنتظره در میان هفته جاری به‌ویژه اقدام یکجانبه ترامپ برای خروج از برجام باعث شده تا بازار سهام همچنان در زیر سایه سنگین فروشندگان سهام با بیم و امید گام بردارد. هرچند که برای بورس تهران احتمال تغییر و تحول مدیریتی در بازار سرمایه ایران بیش از خبرهای سیاست خارجی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نکته قابل تأمل در بازار امروز انفعال عمومی اغلب حقوقی‌ها برای حمایت یا جمع‌آوری سهام در نمادهای معاملاتی شاخص‌ساز بود که در نهایت به قرمزپوش شدن دسته جمعی نماگرهای منتخب بازار انجامید. در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد، اندکی بیش از ۲۰ میلیون سهم صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به ارزش کمتر ۱۰ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. امروز همچنین ۳۰ میلیون سهم شرکت لیزینگ ایران و شرق به قیمت هر سهم ۱۵۷ تومان به روش ثبت سفارش در فرابورس عرضه اولیه و با سهمیه ۲۵۰ سهم میان ۱۱۹ هزار خریدار تخصیص یافت.

 

نظر بدهید