گزارش بورس شنبه ۱۶ اردیبهشت

0
385

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960216-1
monitoreconomy_ir-stock-960216-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۲۷۱ واحدی به ۷۹.۶۹۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۹۲۵ میلیارد ریال (۹۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۱۵۱ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۸۲۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۵۴ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۲۷ واحد و پتروشیمی مبین با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت تهران با ۵۰ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۳۹ واحد و خودرو سازی سایپا با ۲۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۹۳ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۷۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۴ هزار و ۶۴۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۷ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۷ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۷۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۲ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۳۰۴ میلیارد ریال، فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ۱۹۸ میلیارد ریال و فلزات اساسی با ۱۹۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
قیمت جهانی نفت، فلزات و مواد معدنی طی روزهای اخیر افت قابل‌توجهی را تجربه کرده‌است. رکوردشکنی‌های این کالاها در مسیر نزولی احتمال ایجاد موج عرضه را در بازار سهام به وجود آورده است. در این میان دو‌گانگی میان کارشناسان بازار جهانی درخصوص رفتار قیمتی کالاها مشاهده می‌شود. عده‌ای به بازگشت قیمتی پس از تخلیه هیجانات عرضه به خصوص در بازار فلزات اشاره می‌کنند و برخی دیگر از کارشناسان نیز هراس از ضعف اقتصادی چین را عامل تداوم فشار بر قیمت کالاها می‌دانند. از سوی دیگر بورس تهران در هفته‌‌های اخیر با فضای سیاسی حاکم و با چرخش نقدینگی در صنایع مختلف رشدهای اندک ولی مداومی را تجربه کرده است. بر این اساس همچنان احتمال غلبه این فضا بر معاملات بازار وجود دارد. بر این اساس می‌توان دو سناریو را برای ادامه حرکتی بازار سهام مطرح کرد. در سناریوی نخست احتمال واکنش منفی فعالان بازار و خروج نقدینگی از نمادهای کالایی وجود دارد. در سناریوی دیگر نیز احتمال بی‌واکنشی یا حمایت همه‌جانبه از سهام کالایی برای جلوگیری از ریزش شاخص وجود دارد. در این میان محافظه‌کارانه بودن بودجه ابتدای سال شرکت‌های بورسی (به خصوص کالایی‌ها) می‌تواند در نقش حامی قیمت سهام این نمادها ظاهر شود.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-960216-3

monitoreconomy_ir-stock-960216-4

نظر بدهید