گزارش بورس شنبه ۱۶ بهمن

0
392

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-16bahman95

monitoreconomy_ir-stock-16bahman95-1

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۵۸۹ واحدی به ۷۶.۸۲۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۰۴۲ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۳۲ میلیارد ریال (تقریباٌ ۸۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۳۴ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت بانک تجارت با ۱۳واحد، لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی با ۱۰ واحد و گروه صنعتی پاکشو با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۸۴ واحد، فولاد مبارکه اصفهان‌ با ۶۴ واحد و پتروشیمی مبین با ۵۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۵۱۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۹۸۳ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر بازاری نزولی در کم‌حجم‌ترین معاملات روزانه مواجه بود، بازاری که حتی بازارگردان‌ها هم علاقه‌ای برای فعالیت نداشتند. در این بین، حال و روز بانک‌های ملت و تجارت پس از بازگشایی نماد به لطف بازارگردانی چند صندوق وابسته به تأمین سرمایه‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی قرار گرفته‌اند. نمادهای پر بیننده معاملات امروز بانک ملت با روند مثبت و نمادهای ایران خودرو، سایپا، زامیاد، سایپا دیزل، معدنی و صنعتی چادرملو، آسان پرداخت پرشین با روند منفی هفته را آغاز کردند. امروز معامله‌گران بورس تهران در حالی آغاز معاملات هفته سوم بهمن‌ماه جاری را نظاره‌گر بودند که در آستانه نزدیک شدن به ۲۲ بهمن بازار سهام با روندی رخوت‌آور و کم‌حجم و در دامنه نزولی قیمت‌ها نوسان می‌کرد.
فرمان‌های جنجالی رئیس‌جمهور جدید امریکا در حالی همچنان بازارهای مالی و کالاهای دنیا را تحت‌تأثیر خود قرار داده و حتی به سیگنالی مثبت برای بازار نفت تبدیل شده که اقدام این کشور برای اعمال تحریم‌های جدید بر ضد برخی شرکت‌های خصوصی و برخی اشخاص حقیقی، شائبه نقض برجام را برای اغلب سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است. در عین حال، نبود چشم‌اندازی واضح از وضعیت اقتصاد و همچنین متغیرهای درونزای مالی و پولی کشور باعث شده تا فرایند بازار سهام به طور کلی در سکون و انتظار مرگ‌آوری فرو رود که برون‌رفت از آن، تنها به اقدام‌های حاکمیتی در حوزه بانکی و مالی وابسته خواهد بود. در این بین، سود مؤثر اوراق بدهی و برخی صندوق‌های بدون ریسک در کنار اسناد خزانه اسلامی تبدیل به سیاه‌چاله‌ عمیق برای بلعیدن جریان نقدینگی ناچیز بازار شده است. در این بین، انتظار برای انتشار گزارش‌های بودجه‌ای سال مالی ۹۶ شرکت‌های بزرگ و اغلب صادرات‌محور می‌تواند جریان بازار را دستکم تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده روشن کند، بازاری که این روزها دیگر چیز با ارزشی برای از دست دادن ندارد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-16bahman95-2

monitoreconomy_ir-stock-16bahman95-3

نظر بدهید