گزارش بورس شنبه ۱۷ تیر

0
327

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-stock-9617-1@monitoreconomy_ir-stock-9617-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۱۸۱ واحدی به ۷۸.۸۸۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۱۳۰ میلیارد ریال( ۱.۸۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۷۵میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۵۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۷۲ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۷۱ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی پردیس با ۱۸ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۳ واحد و پتروشیمی فجر با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۱۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۱۵۵میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۶۳۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۸ نماد (معادل ۷۷% تعدادی و معادل ۷۹% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به¬کارخود پایان داد. امروز فرآورده های نفتی با ۲۵۰، رایانه و فعالیت-های وابسطه با ۱۶۴ و خودرو و ساخت قطعات با ۸۹ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران، در حالی با تقویت نسبی حجم معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی و همچنین رنج شدن قیمت سهام در دامنه صعودی اما در محدوده صفر تابلو همراه شد که شایعه اعلام تعدیل مثبت سود در گروه پالایشی‌ها طی روزهای اخیر در شبکه‌های مجازی و توقف نماد معاملاتی این شرکت‌ها در روز جاری از سوی ناظر بازار سهام باعث شد، تا این گروه با اقبال معامله‌گران اغلب هیجان‌زده مواجه شود. با این حال فرصت فروش برای حقوقی‌های این گروه باعث شد تا معامله‌گران این سهم برای تثبیت صف‌های خرید سنگین پایدار در گروه پالایشی‌ها آرزو به دل بمانند. در گروه‌های کوچک و بازار دومی بورس اما تکاپوی معامله‌گران نوسان‌گیر برای تعدیل کردن قیمت سهام در دامنه صعودی و در عین حال تعیین تکلیف مجامع عادی سالیانه اغلب شرکت‌های این بازار در هفته‌های اخیر باعث شده تا استراتژی نوسان‌گیری کمتر از ۱۰ درصدی همچنان در این بازار حاکم باشد، هر چند که تا زمان مشخص شدن کابینه جدید دولت هنوز بازار سهام به فردای خود نیز اعتماد ندارد

برترین های بورس

@monitoreconomy_ir-stock-9617-3@monitoreconomy_ir-stock-9617-4

نظر بدهید