گزارش بورس شنبه ۱۸ آذر | بهبود شاخص کل بورس

0
283

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۶۸ واحدی به ۹۱.۱۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۲۱ میلیاردریال (۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۲۵ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۴۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۳ واحد، داده گستر عصر نوین با ۲۵ واحد و ایران خودرو با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران ۶۳، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۸ واحد و پالایش نفت تهران با ۲۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۷۹ میلیون و ۱۹۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۴۴۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۴ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۳۵۰، خودرو و ساخت قطعات با ۲۶۲ و فرآورده های نفتی با ۹۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی متعادل اما کم‌حجم در کلیت بازار سهام بود که روند تکنیکالی قیمت سهام خودرویی‌ها باعث شد، تا امروز نیز همسو با پرحجم‌تر شدن معاملات سهام در این گروه با اقبال خریداران حقیقی همراه باشد. همزمان در گروه اطلاعات و ارتباطات در حالی حجم معاملات سهام در این نماد امروز تنها به اندکی بیش از ۳ میلیون سهم رسید که همچنان صف خرید کمتر از ۱۱۰ میلیون سهمی در این نماد خودنمایی می‌کند. در نماد معاملاتی آلومینیوم ایران نیز امروز تقابل عرضه و تقاضای سهام در ثبت کامل قیمتی در حالی به معامله بیش از ۱۱.۵ میلیون سهم در این نماد معاملاتی انجامید که آخرین خبرها حاکی از منتفی شدن معامله بلوکی این سهم از سوی سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی دارد. این در حالی است که با ورود مدیرعامل صنعت آلومینیوم به این شرکت که در کارنامه خود مدیریت آلومینیوم المهدی را نیز داشته، گمانه‌زنی‌ها حاکی از عرضه تدریجی سهام به نفع مالک کنونی آلومینیوم المهدی و سرمایه‌گذاری ملی ایران دارد.

نظر بدهید