گزارش بورس شنبه ۲۱ اسفند

0
325

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-21esfand95-1

monitoreconomy_ir-stock-21esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس  با افزایش ۳۰ واحدی به ۷۶.۳۱۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۲۵۴ میلیارد ریال (۱.۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۷۲  میلیارد ریال (تقریباٌ  ۱.۹۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۲۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۳۷ واحد، پتروشیمی پردیس با ۳۳ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۶ واحد،‌ پتروشیمی خارک با ۲۶ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۲۵ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۸۳ میلیون سهم با اوراق مالی قابل معامله طی ۵۲ هزار و ۹۴۰ نوبت داد و ستد بود.
در اولین روز معاملات بورس تهران در این هفته روند افت اکثریت نمادها ادامه پیدا کرد هر چند که در نهایت شاخص کل توانست ۳۰ واحد رشد یابد. در گروه فلزات اساسی امروز نیز شاهد افت در اکثریت نمادها بودیم به طوری که مس شهید باهنر و لوله و ماشین‌سازی ایران و شرکت آهن و فولاد ارفع بیش از ۳ درصد با قیمت پایانی افت کرده است. در طرف مقابل نماد مخابرات ایران بیشترین نقش را از نوسانات صعودی، دماسنج بازار ایفا کرد. خودرویی‌ها نیز امروز در تمام نمادها سراسر قرمز شده‌اند هرچند که اندک نمادهایی در این گروه کمی رشد را تجربه کردند. از جمله معاملات درون‌گروهی امروز می‌توان به داد و ستدهایی در نماد معاملات ایران، پالایش نفت بندرعباس، فولاد خوزستان، بانک ملت، صنایع آذرآب، سرمایه‌گذاری مسکن و لابراتورسازی دکتر عبیدی اشاره کرد. به طوری که در نماد مخابرات ایران بیش از ۲۰۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴۵ میلیارد تومان تنها در ۶ معامله درون‌گروهی مورد داد و ستد قرار گرفت و بیشترین حجم معامله را از آن خود کرد. همچنین در نماد پالایش نفت بندرعباس ۱۳۷ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶۵ میلیارد تومان تنها در یک معامله درون‌گروهی کد به کد شد. همچنین نمادهای معاملاتی شرکت های بانک ملت، گروه دارویی برکت، ساپیا، پالایش نفت تهران و زامیاد پربیننده‌ترین نمادهای معاملاتی امروز بورس اوراق بهادار بودند.
بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با ثبت ۵/ ۱درصد افت یکی از سنگین‌ترین ریزش‌های هفتگی در سال ۹۵ را شاهد بود. بازگشایی برخی نمادهای متوقف،کمبود نقدینگی شدید در بازار،فروش گسترده برخی حقوقی‌ها و بروز نگرانی‌هایی از بحران اعتباری در بازار موجب شده است تا شاخص سهام طی معاملات هفته گذشته کاهش شدیدی را تجربه کند. هر‌چند که هر ساله اسفند ماه بازار با کمبود نقدینگی و فروش‌های آخر سال معامله‌گران عمده مواجه می‌شد اما امسال به دلیل شرایط خاص اقتصاد کشور و همچنین برخی تحولات در درون بازار این امر شدید‌تر از سال‌های قبل رخ داده است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-21esfand95-3monitoreconomy_ir-stock-21esfand95-4

نظر بدهید