گزارش بورس شنبه ۲۲مهر

0
360

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورستحلیل بازار بورسبررسی تحلیلی بازار بورس
شاخص کل بورس با افزایش ۵۱۹ واحدی به ۸۵.۲۶۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل۱.۱۰۴ میلیاردریال(۳۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۴۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۰۹۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۹۲ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۷۵ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۵۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۹، گلتاش با ۲ واحد و دارو سازی اکسیر با ۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۱۴ میلیون و ۶۷۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۸ هزار و ۷۱۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۵ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۸۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۸۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به‌کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۱۶۱، خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۶ و محصولات شیمیایی با ۹۷ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد اقبال خریداران سهام در تالار شیشه‌ای به ویژه در گروه‌های پیشرو از جمله فلزات اساسی، معدنی‌، پالایشی‌ و همچنین خودرویی‌ بودند که با تکاپوی بازار سازها برای نوسان قیمت‌ها از دامنه نزولی به سمت دامنه صعودی، اغلب نمادهای معاملاتی امروز در محدوده صفر تابلو و در محدوده نوسان مثبت قیمتی به کار خود پایان دادند. رویکرد بازار سهام یک روز پس از اظهارات خصمانه ترامپ در مورد توافق برجام و ارجاع آن به کنگره ایالات متحده آمریکا در حالی با سبزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای بورسی همراه شد که در بازار ارز نیز ریزش قیمت دلار همچنان ادامه دارد. امروز در ذوب‌آهن اصفهان در حالی ۷.۵ میلیون سهم در محدوده صفر تابلو روی دامنه نوسان مثبت قیمتی معامله شد که بازارگردان حقیقی این سهم امروز با معاملات کد به کد و دو طرفه روبه‌رو بود. همچنین سهم عرضه اولیه‌ی لیزینگ ایران و شرق وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر با وجود افزایش عرضه سهام از سوی سرمایه‌گذاری تدبیر اما همچنان با صف خرید ۵ میلیون سهمی روبه‌رو شد.

نظر بدهید