گزارش بورس شنبه ۲۳ اردیبهشت

0
256

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960223-1monitoreconomy_ir-stock-960223-2

بررسی تحلیلی

شاخص‌کل بورس با افزایش ۱۴ واحدی به ۸۰.۱۴۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۴۲۲ میلیارد ریال (۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۹۸ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۲۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی مبین با ۳۴ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۵ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی پردیس با ۱۴ واحد، گروه مپنا با ۱۴ واحد و پارس خودرو با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۴۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۷۸۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۷هزار و ۳۱۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۱ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۲۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۵ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۱ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۶۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۲۶۳ میلیارد ریال، محصولات شیمیایی با ۱۰۶ میلیارد ریال و ماشین آلات و دستگاه¬های برقی۸۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
بورس اوراق بهادار هفته گذشته نیز با جریان عموما مثبتی مواجه بود و توانست در پایان هفته شاخص بازار سهام را به مرز ۸۰ هزار واحد برساند. بر این اساس نماگر بورس تهران در انتهای هفته گذشته با رشد ۳۴/ ۰ درصدی شاخص کل در روز چهارشنبه به رقم ۸۰ هزار و ۱۲۷واحد رسید. به نظر می‌رسد در حال حاضر سه متغیر عمده شکل‌دهنده بازار سهام هستند. نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری و اوج‌گیری تحولات مربوط به آن نخستین متغیر کنونی در بورس تهران است. موضوعی که در هفته جاری به اوج خود خواهد رسید و هر نتیجه‌ای که حاصل شود می‌تواند تاثیرات عمیقی را بر بازار برجای بگذارد. در همین حال بازار از شرایط بازار جهانی نیز متاثر است. ناپایداری بازار نفت و همچنین قیمت فلزات برای بورس تهران که همواره یک بورس مبتنی بر مواد خام بوده، اهمیتی حیاتی دارد. سومین فاکتور موثر بر بازار فرارسیدن فصل مجامع و برگزاری مجامع است که این مساله نیز بر بازار موثر است. بر این اساس انتظار می‌رود طی هفته پیش رو، بازار کاملا در قالب تحولات سیاسی قرار گیرد و در انتظار مهم‌ترین اتفاق در عرصه سیاسی کشور باشد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-960223-3monitoreconomy_ir-stock-960223-4

نظر بدهید