گزارش بورس شنبه ۲۳ بهمن

0
337

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-22bahmam95-1

monitoreconomy_ir-stock-22bahmam95-2

بررسی تحلیلی
شاخص‌کل بورس با افزایش ۲۴ واحدی به ۷۶.۸۱۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۵۵ میلیارد ریال ( ۶۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷.۵۰۱ میلیارد ریال (تقریباٌ ۶.۷۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۰۶ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۱۰ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۲۸ واحد و پتروشیمی خارک با ۲۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۵ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۰ واحد و سایپا با ۲۳واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۷۶۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی۵۲ هزار و۹۴۲ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران در حالی معاملات متعادل و کم‌نوسان را به نظاره نشستند که با نوسان رو به بالای قیمت‌ در بازار جهانی محصولات معدنی‌، رشد کم‌فروغ ۲۴ واحدی شاخص بازار اتفاق افتاد. در بازار معاملات بلوکی، کمتر از ۳۵۶ میلیون سهم سرمایه‌گذاری پارس‌آریان به ارزش بیش از ۳۷ میلیارد تومان از مجموع شرکت‌های گروه مالی بانک پاسارگاد واگذار شد. کمتر از ۳۰ میلیون سهم شرکت صنایع آذراب به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده این شرکت کد به کد شد. ۲۹ میلیون سهم گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان امروز به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده منتقل شد. در سایپا نیز کمتر از ۱۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد. امروز بورس تهران در کنار رونق معاملات کد به کد برخی حقوقی‌ها به ویژه در گروه خودرویی‌ها امروز شاهد معاملاتی آرام و متعادل و البته کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود.
کلیت معاملات بازار سهام این روزها نشان‌دهنده وضعیت انتظاری است که در مواجهه با آینده هیچ دورنمای واضحی را پیش روی خود ندارد. امروز با نوسانی شدن رو به بالای قیمت کامادیتی‌ها در بازارهای جهانی، بورس تهران شاهد خودنمایی گروه فلزات اساسی به رهبری شرکت ملی مس «فملی» بود. در گروه معدنی‌، اگرچه جذابیت سهام وجود دارد، اما وجود برخی ابهام‌ها در کنار عدم گردش نقدینگی مناسب در فضای کلی معاملات باعث شده تا همچنان نوسان‌گیری بر رفتار معامله‌گران قالب باشد. امروز در گروه پالایشی‌ها نیز اصلاح تکنیکالی قیمت سهام در اغلب نمادها باعث شد، تا قیمت سهام تا صفر تابلو (قیمت پایینی) متعادل شود. همزمان در گروه بانک ‌نیز جذابیت قیمت سهام در تابلوی معاملات باعث شده تا تقاضا برای جمع‌آوری سهام بانک‌های پایین‌تر از قیمت اسمی افزایش یابد، هر چند که بازارگردانی سهام مانع از هر گونه صف پایدار در این نمادها می‌شود.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-22bahmam95-3

monitoreconomy_ir-stock-22bahmam95-4

نظر بدهید