گزارش بورس شنبه ۲۴ تیر

0
312

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورستحلیل بازار بورسبررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۱۴۹ واحدی به ۷۹.۶۵۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۲۳ میلیارد ریال(۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۲۳ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۲۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۵۵ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۴۱ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۱۴ واحد، ایران خودرو با ۱۳ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۰۸ میلیون و ۴۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۹۸۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵۶ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۵ نماد (معادل۷۶% تعدادی و معادل ۷۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۵۲۳، فلزات اساسی با ۲۰۸ و رایانه و فعالیتهای وابسته با ۱۱۸ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم‌حجم را در روندی متعادل نظاره‌گر بود که با داغ‌تر شدن روزهای پرترافیک فصل مجامع در روزهای آینده شاهد تکاپوی معامله‌گران در تک‌سهم‌های اغلب کوچک بازار است، در این بین، انتخاب اعضای جدید هیأت مدیره سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در روز جاری سرآغاز فصلی نوین برای سنگ‌آهنی‌های بازار و به تبع آن، تغییر در نحوه مدیریت و کنترل سهام فولادسازان بزرگ کشور است. در هفته جاری تعداد زیادی از نمادهای بورسی و فرابورسی به‌منظور برگزاری مجامع‌عمومی متوقف می‌شوند. تراکم مجامع در روزهای پایانی تیر مطابق با سال‌های گذشته می‌تواند کاهش حجم و ارزش معاملات را به‌دنبال داشته باشد.در این شرایط مواردی مانند احتمال حمایت از سوی برخی نمادها مانند سهام پالایشی یا دیگر نمادهای بزرگ از شاخص مطرح می‌شود که البته در این خصوص تردیدهایی وجود دارد.

نظر بدهید