گزارش بورس شنبه ۲۵ آذر | جهش شاخص کل بورس

0
245

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | جهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۳۲۲واحدی به ۹۴.۶۰۶واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۷۳۳ میلیاردریال (۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۱.۰۱۰میلیارد ریال (تقریبا ۱۰.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۰۴۳ میلیارد ریال بوده است.
ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۷۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۲۰۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۳ هزار و ۲۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۶۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۴ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۸۶ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۴۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۱۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۵۲۲، شرکت های چند رشته ای صنعتی با ۳۳۹ و استخراج کانه های فلزی با ۳۲۱ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد ثبت رکورد جدید دیگری برای شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران بود که حجم معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی همچنان زیر یک میلیون سهم معامله شد. اثرگذاری معاملات سهام چند شرکت یا هلدینگ سرمایه گذاری بر روی محاسبه شاخص کل بورس که همواره نحوه محاسبه آن مورد انتقاد عموم فعالان بازار است، در حالی رکوردهای جدیدی را بر روی تابلوی معامله بورس تهران ثبت می‌کند که به لحاظ ورود نقدینگی تازه و بهبود حجم معاملات سهام در کلیت معاملات هنوز اطمینان چندانی وجود ندارد. با این همه همچنان صندوق توسعه بازار سهام به پشتوانه منابع سازمان بورس و صندوق تثبیت بازار سرمایه به پشتوانه منابع وزارت اقتصاد، بازارگردان سهم‌های شاخص‌ساز در گروه پالایشی‌، معدنی‌، فلزات اساسی و تک‌سهم‌های بانکی و خودرویی است، تا بتوانند همچنان چراغ بازار سهام را روشن نگاه دارند. در میان هیاهوی به راه افتاده از رکوردشکنی‌های شاخص کل بورس، تحرک آرام بورس‌بازان حرفه‌ای در تالار شیشه‌ای بر روی حق تقدم‌ها نیز قابل تأمل است. امروز بورس تهران اطلاع داده که با توجه به اختلال بوجود آمده در سامانه محاسبه شاخص و بروزرسانی آن، اطلاعات مرتبط با کلیه شاخص ها با تعدیل مواجه خواهد شد.

نظر بدهید