گزارش بورس شنبه ۲۵ دی

0
436

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-Stock-25Dey-1monitoreconomy_ir-Stock-25Dey-2بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص ­کل ­بورس  ­با افزایش ۲۵۴ واحدی  به ۷۸.۸۷۶ واحد رسید. ارزش­ معاملات­ در بورس­ معادل ۲.۴۵۷ میلیارد ریال (۱.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات­ بلوکی) و در فرابورس ۱.۲۹۱ میلیارد ریال (تقریباٌ ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک­ و بلوکی) بوده­ است. مجموع کل معاملات ­خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۱.۸۴۸ میلیارد ریال بوده­ است.

معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت  ایران خودرو با ۴۵واحد، ملی صنایع مس ایران با ۴۲ واحد و سایپا با ۳۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت پالایش نفت اصفهان  با ۱۹ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۴واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای­گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۱ میلیاردو ۶۶ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۲ میلیارد و ۴۵۷ میلیون و ۸۳۷  هزار ریال در بیش از ۵۶ هزار و ۷۵۱ نوبت دادو ستد شد.

معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد معاملاتی به نسبت پر حجم با پیشرو شدن گروه خودرویی و معدنی بود، بازاری که به نظر می‌رسید با وجود عرضه‌های کم حجم برخی حقوقی‌ها اما با اقبال خریداران حقیقی روبه‌رو شده است. با افزایش تقاضا در گروه خودرویی‌ و متعادل شدن قیمت سهام در این گروه تا سقف کامل همراه بود. در این گروه پایان اصلاح قیمتی و همچنین افزایش انتظارها برای وقوع اتفاقات مثبت پسابرجامی همچنان مبنای تحلیل خریداران سهام است. در این گروه اقدام ایران‌خودرو برای آگهی واگذاری سهام مدیریتی «خگستر» امروز به معامله ۲۵.۵ میلیون سهمی ایران‌خودرو به ارزش کمتر از ۷ میلیارد تومان با وجود تثبیت صف خرید ۲۱ میلیون سهمی را در پی داشت. در گروه معدنی‌ اما امروز گروه سرب و روی با تداوم افزایش قیمت‌های جهانی صف خریدهای پایدار را با وجود عرضه‌های کم حجم حقوقی‌ها در این گروه را نظاره‌گر بود. در این گروه دوقلوهای سنگ آهنی با وجود افزایش عرضه سهام اما اقبال خریداران اغلب حقوقی‌ها را همچنان در روندی متعادل شاهد است. در گروه مخابرات نیز امروز سهامدار عمده این سهم آخرین قسط عقب‌افتاده این دوره را با سازمان خصوصی‌سازی تسویه کرد تا به این ترتیب بهانه‌ای برای فسخ قرارداد وجود نداشته باشد، در گروه‌ فولادی‌ها امروز افزایش سرمایه ذوب‌آهن اصفهان در حالی به تأیید سازمان بورس رسید که نماد معاملاتی این شرکت به دلیل آنچه که ابهام در گزارش‌ها و اطلاعات اعلامی به بازار توصیف شد، از سوی ناظر بازار متوقف شده است. اقبال برای خرید سهام شرکت‌های خدماتی در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن در حالی امروز به اوج خود رسید که همزمان در گروه پتروشیمی‌ نیز پایان اصلاح قیمتی در برخی نمادها افزایش تقاضا و جمع آوری سهام در کف‌ قیمت را در پی داشت.

برترین‌­های بورس

monitoreconomy_ir-Stock-25Dey-3

monitoreconomy_ir-Stock-25Dey-4

نظر بدهید