گزارش بورس شنبه ۲۵ شهریور

0
309

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی بازار بورسبررسی بازار بورسبررسی تحلیلی بازار بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۵۹ واحدی به ۸۳.۶۸۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۴۴ میلیاردریال(۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۵۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۹۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۵۵ واحد، پالایش نفت تهران با ۵۵ واحد و پالایش نفت بندرعباس با ۴۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۷۸، فولاد مبارکه اصفهان با ۱۸ واحد و سایپا با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۲۸ میلیون و ۴۳۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۲ هزار و ۳۶۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵۱ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۹ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۳۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده های نفتی ۲۷۱، فلزات اساسی با ۱۵۳ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام همسو با خبرهای جهانی و ماجراجویی‌های جدید کره شمالی بر سر آزمایش موشک هسته‌ای دیگری که در روز گذشته انجام شد، شاهد پیش‌رو شدن گروه پالایشی‌ به تبع رشد قیمت جهانی نفت خام بود. بازاری که به نظر می‌رسد با وجود شکل‌گیری صف خریدهای نه چندان پایدار در گروه پالایشی اما همچنان به دنبال فرصت فروش با هدف شناسایی سود در واپسین روزهای باقیمانده تا پایان شهریور ماه امسال است. با این همه معامله‌گران کوتاه‌مدت‌نگر همچنان تمرکز اصلی خود را بر سهم‌های کوچک و برخودار از سهام‌شناوری پایین دوخته‌اند. در این بین گروه غذایی‌ با رنج شدن قیمت سهام همزمان با برخی خبرهای خوش صادراتی در این گروه دارند. در گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی نیز امروز بازار سهام شاهد تکاپوی معامله‌گران حقیقی برای حرکت قیمت سهام در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود. در سایر گروه‌ها و نمادهای معاملاتی حجم معاملاتی متعادل اما در داد و ستدهای کم‌تعداد در حالی رقم خورد که اغلب معاملات امروز سهام در محدوده صفر تابلو بسته شد.

نظر بدهید