گزارش بورس شنبه ۲۶ فروردین

0
340

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960125-3

monitoreconomy_ir-stock-960125-4

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۲۵۰ واحدی به ۷۸.۳۸۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۴.۵۸۲ میلیارد ریال (۲.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۹۸۴ میلیارد ریال (تقریباٌ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۴.۱۶۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۴۹ واحد، گروه مپنا با ۴۴ واحد و ایران خودرو با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت‌ فولاد مبارکه اصفهان با ۳۲ واحد، مخابرات ایران با ۳۱ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۴۵۹ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۴۴۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۰۷ هزار و ۷۹۵ نوبت داد و ستد بود.
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ۲۵۰ واحد رشد به ۷۸ هزار و ۳۸۳ واحد رسید. نمادهای پر بیننده معاملات امروز سایپا، پلی اکریل، ماشین سازی اراک ، پارس خودرو با روند صعودی و نمادهای ایران خودرو،زامیاد، بانک ملت با روند نزولی به کار خود پایان دادند. شاخص گروه خورو با جهش ۶۵۰ واحدی معادل ۳ درصد رشد کرد و در مدار ۱۹ هزار و ۷۷۴ واحد قرار گرفت. نکته قابل توجه در فضای کم‌نوسانی و بعضا افت قیمتی شرکت های بزرگ حرکت نقدینگی به سمت شرکت های کوچک بورس تهران است، نکته‌ای که طی هفته‌های اخیر بارها به آن اشاره شده است. این موضوع سبقت شاخص کل هم‌وزن بورس تهران را از شاخص کل به دنبال داشته است.
شاخص کل بورس تهران هفته گذشته با رشد ۶/ ۰ درصدی مواجه شد. آخرین روز از هفته گذشته برای هجدهمین روز متوالی شاهد مثبت بودن نوسانات شاخص بورس تهران بودیم. گرچه شاخص در هفته گذشته نیز مسیر صعودی را در پیش گرفت اما تنها در روز دوشنبه رشد محسوسی را تجربه کرد و در سایر روزها شاهد رشد کج دار و مریز شاخص در مسیر صعودی بودیم. در معاملات هفته گذشته نمادهای کوچک‌تر بورس و فرابورس با رشدهای قابل توجه خود به مسیر صعودی خود ادامه دادند. روند کم‌رمق بورس در مسیر صعودی از ۲۰ اسفند آغاز شد. بازدهی شاخص در این مدت معادل ۴/ ۲درصد بوده است. میانگین رشد روزانه شاخص معادل ۱/ ۰ درصد بوده است. در آخرین روز معاملات تالار شیشه‌ای در هفته گذشته گروه قندی بار دیگر صف خرید را تجربه کردند و خودرویی‌ و فلزات اساسی شاهد روند کاهشی بودند.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960125-5

monitoreconomy_ir-stock-960125-6

نظر بدهید