گزارش بورس شنبه ۲۷ آبان | تقویت شاخص کل بورس

0
258

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۱۹۶ واحدی به ۸۸.۲۰۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۱۷۴ میلیاردریال (۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۶۰۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۸۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۹۳ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۴۵ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۳۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۳۰، سرمایه گذاری غدیر با ۱۴ واحد و ایران خودرو با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۱۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۳۴ میلیون و ۷۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۴ هزار و ۶۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۰ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۳ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فراورده های نفتی با ۲۲۸، محصولات شیمیایی با ۱۳۰و فلزات اساسی با ۱۰۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته سرانجام موفق به فتح کانال ۸۸ هزار واحدی شد. دماسنج بازار سهام پس از ۱۳ نوسان در کانال ۸۷ هزار واحدی سرانجام در آخرین روز از معاملات هفتگی با صعود نرم به کانال ۸۸ هزار واحد رسید. در شرایطی که عمده نمادهای بزرگ بازار سهام روند کم‌نوسانی را در پیش گرفته بودند بار دیگر رشد قیمتی نمادهای فلزی با محوریت «فولاد» به رشد شاخص کل کمک کرد. در مقایسه روند معاملات بورس از ابتدای پاییز با تابستان بار دیگر عوامل بنیادی و خوش‌بینی به رشد سودآوری شرکت‌های فلزی، این گروه را در صدر معاملات قرار داد و از سوی دیگر سایر گروه‌ها مانند پالایشی‌ها پس از نقش حمایتی پررنگ از شاخص در هفته‌های اخیر، در مسیر کم‌نوسان قرار گرفتند. خودرویی‌ها نیز بار دیگر از حرکت در مسیر پایدار صعود جاماندند.

نظر بدهید