گزارش بورس شنبه ۲۷ خرداد

0
398

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-2703-1monitoreconomy_ir-stock-2703-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۱۸۰ واحدی به ۷۹.۲۸۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۸۴۴ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۷۳۰ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۴۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۱۹ واحد، معدنی وصنعتی گل گهر با ۱۲ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۶ واحد، ایران خودرو با ۲۱ واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۸۴۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۳۷۹ میلیون و ۴۸۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۵ هزار و ۵۹۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۷ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۸ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۸۹% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز خودرو و ساخت قطعات با ۹۵، محصولات شیمیایی با ۸۵ و فلزات اساسی با ۶۶ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
شاخص کل بورس تهران معاملات هفته گذشته خود را با افت ۴/ ۰ درصدی به پایان رساند. بررسی‌ها نشان می‌دهد هفته منتهی به ۲۴ خرداد سومین هفته منفی در سال جاری بوده است. نامشخص بودن ترکیب اقتصادی هیات دولت، وضعیت ضعیف بازارهای جهانی و رشد‌های بدون پشتوانه بنیادی دو ماه نخست سال در کنار نرخ‌های بالای سود بانکی موجب شده است، بازار سهام از نظر بازدهی در شرایط مطلوبی قرار نگیرد. در همین حال هر چند انتشار گزارش‌های سه ماه نخست امسال می‌تواند وضعیت بازار سهام را با رونق نسبی مواجه کند اما به نظر نمی‌رسد با وضعیت حاکم بر کلیت اقتصاد کلان کشور، مفاد گزارش‌های سه ماهه بتواند شرایط بازار را با تغییر جدی همراه کند. هر زمان از سفته‌بازی، موج‌سواری و نوسان‌گیری در بورس تهران نام برده می‌شود عده‌ای وجود دارند که این موارد را جزء لاینفک معاملات بازارهای سهام در کل دنیا می‌دانند. در تمامی بازارهای سهام فعالان بازار به دنبال کسب بیشترین سود در کمترین زمان ممکن هستند. بر این اساس صحبت در این خصوص از سوی منتقدان و احتمالا بازیگران اصلی غیر‌طبیعی به نظر می‌آید.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-2703-3
monitoreconomy_ir-stock-2703-4

نظر بدهید