گزارش بورس شنبه ۲۹مهر

0
345

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورس, شاخص کل
تحلیل بازار بورسبررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با افزایش ۶۶۲ واحدی به ۸۶.۴۳۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل۱.۸۶۷ میلیاردریال(۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۶۴ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۳۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۶۳ واحد، پالایش نفت تهران با ۶۵ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۶۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۲۲، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۲ واحد و ایران خودرو با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۶۱ میلیون و ۵۲۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۸ هزار و ۵۹۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۸ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۴ نماد (معادل۸۰% تعدادی و معادل ۸۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۴۰۳، فرآورده‌های نفتی با ۲۷۴ و محصولات شیمیایی با ۱۵۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با تقویت نسبی حجم معاملات سهام در گروه فلزات اساسی و معدنی‌در کنار شرکت‌های پالایشی بود که تقویت قابل توجه دلار در بازارهای جهانی و انتظار برای افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی فلزات اساسی باعث شد، تا بازار سهام به این گروه تکیه کند. بر این اساس امروز اغلب حقوقی‌ها در گروه فلزات اساسی، معدنی و پالایشی‌ در حالی عرضه‌کننده بودند که کدهای حقیقی اغلب خریداران سهام را در این گروه‌های پیش‌رو شکل می‌داد. در فرابورس ایران نیز با وجود گذشت ۹ روز از عرضه اولیه آسیاسیر ارس اما این سهم امروز نیز با افزایش عرضه سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی امروز در پایین‌ترین دامنه نوسان قیمتی و نزدیک به قیمت کشف شده خود در روز عرضه اولیه رسید. در لیزینگ ایران و شرق نیز همین وضعیت حاکم بوده به طوری که این سهم عرضه اولیه‌ای پس از رشد قیمت‌ها تا حدود ۲۲۷ تومان به ازای هر سهم، امروز در کف دامنه نوسان قیمتی و با فاصله کمتر از ۳۰ تومانی نسبت به قیمت روز عرضه اولیه به کار خود پایان داد.

نظر بدهید