گزارش بورس شنبه ۳۰ اردیبهشت

0
324

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960230-1
monitoreconomy_ir-stock-960230-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۷۳۳ واحدی به ۸۱.۰۷۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۳۲۰ میلیارد ریال (۱.۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۵۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۷۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۴۴ واحد، سایپا با ۵۸ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۵۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۴ واحد، نفت و پتروشیمی پردیس با ۱۱ واحد و توسعه معادن و فلزات با ۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۳۲ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۱۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۴ هزار و ۴۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۴ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۲۰۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۰ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۵۹۸ میلیارد ریال، سرمایه گذاری‌ها ۱۸۵ و محصولات شیمیایی با ۱۸۰ میلیارد ریال و میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
شاخص سهام از ابتدای سال جاری، تحت‌تاثیر خوش‌بینی‌ها به فضای انتخاباتی با ورود نقدینگی پارک‌شده در بانک‌ها، رشد‌های پیوسته‌ای را رقم زد. ورود این نقدینگی به بازار سهام در سال‌های اخیر نیز در چند مقطع به رشد پرقدرت شاخص بورس منجر شد؛ بنابراین و بر خلاف تصور برخی، نقدینگی آمادگی کامل را دارد تا در صورت خوش‌بینی به آینده یک بازار، با ورود خود نوساناتی را در جهت مثبت ایجاد کند. اکنون باید دید پس از اعلام نتایج انتخابات، سهامداران برآیند عوامل ذهنی و بنیادی را چگونه ارزیابی می‌کنند. در هفته‌های اخیر، بورس تهران به شدت تحت تاثیر فضای سیاسی حاکم بر کشور بوده است. در حالی‌که تغییر خاصی در وضعیت بنیادی وجود نداشت، اما قدرت نقدینگی پارک شده رشدهای آرام و پیوسته‌ای را رقم زد. مشابه این موضوع را پیش از این به خصوص پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ بارها شاهد بودیم. انتظار برای حصول توافق هسته‌ای و خوش‌بینی به برداشته شدن تحریم‌ها از اقتصاد کشورمان معمولا با حرکت موج عظیمی از نقدینگی به سمت سهام همراه بود.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960230-3
monitoreconomy_ir-stock-960230-4

نظر بدهید