گزارش بورس شنبه ۳۰ دی | عقبگرد شاخص کل بورس

0
211

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد:شاخص کل بورس با کاهش ۱۰۶ واحدی به ۹۸.۸۱۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۷۹۹ میلیاردریال (۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۸۳ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۸۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۳۷ واحد، پتروشیمی جم با ۲۷ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۹۴، گروه مپنا با ۵۰ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۳۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۷۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۵۰ میلیون و ۸۳۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۵ هزار و ۹۳۵ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲۰ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۸۱ نماد (معادل ۸۲ % تعدادی و معادل ۸۹% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۱۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۹۴، خودرو و ساخت قطعات با ۱۹۵ و استخراج کانه های فلزی با ۱۸۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

معاملات امروز بورس تهران در حالی با معاملات کم حجم در نمادهای معاملاتی پیگیری شد که به نظر می‌رسید معامله‌گران بازار سهام در آستانه رونمایی از شاخص کل ۱۰۰ هزار واحدی در روزهای آینده جانب احتیاط را برای گام برداشتن در تالار شیشه‌ای در دستور کار خود قرار داده است. شاخصی که فارغ از رشد گروه فلزات اساسی،‌ معدنی و پالایشی‌ها نتوانسته در سایر صنایع بورسی رضایت سهامداران را برآورده کند، همچنان برچسب نماگر سیاسی را در دوران اقتصاد رکودزده کشور یدک می‌کشد. امروز بازیگران حرفه‌ای بازار بازی با حق تقدم‌ها را با توجه به فاصله قیمت تابلوی سهم مورد توجه قرار دادند که نماد کارخانجات مخابراتی ایران به واسطه انتظار برای آثار مالی احتمالی ناشی از تفاهم‌نامه پروژه سامانه هوشمند آبیاری در شیراز با اقبال معامله‌گران حقیقی این سهم کمتر از ارزش اسمی ۱۰۰ تومانی مواجه بود. در گروه خودرویی‌ها اما انتظار برای معامله بلوکی «خودرو» در دو هفته آینده و آثار مثبت ناشی این بلوک مدیریتی به قیمت پایه هر سهم ۴۰۲ تومان باعث شده تا همچنان این سهم با اقبال خریداران حقیقی مواجه شود.

نظر بدهید