گزارش بورس یک‌شنبه ۳۱ اردیبهشت

0
402

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960231-1
monitoreconomy_ir-stock-960231-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۶ واحدی به ۸۱.۱۹۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۶۶۴ میلیارد ریال (۱.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۲۳ میلیارد ریال (تقریبا ۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۸۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۳۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۲۳ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۵ واحد، ایران خودرو با ۱۴ واحد و سایپا با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۶۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۷۸۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۴۲۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۱ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۳ نماد (معادل ۸۱% تعدادی و معادل ۸۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۵ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۲۲۴ میلیارد ریال، ۱۸۵ماشین آلات و دستگاه‌های برقی ۱۷۷ و سرمایه گذاری‌ها با ۱۷۳ میلیارد ریال و میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
ادامه کار دولت یازدهم موضوعی است که به دلایل مختلفی قبل و بعد از برگزاری انتخابات موج مثبتی را میان سهامداران به وجود آورد. دلایل این موضوع را باید در رویکردهای اقتصادی دولت یازدهم و برنامه‌های این دولت برای ادامه کار آن جست‌وجو کرد. جایی که عواملی همچون نرخ تورم، نرخ ارز، برجام و ادامه تعامل با کشورهای خارجی بیش از دیگر عوامل خود نمایی می‌کند. این عوامل به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر صنایع مختلف بورسی اثرگذار است. در تشریح این موضوع بررسی اثر سیاست‌های نامزدهای مخالف دولت خالی از فایده نیست. مهم‌ترین پیامدی که سیاست‌های نامزدهای مخالف دولت دنبال می‌کردند، تزریق پول به جامعه بود. امری که نه‌تنها سرعت رشد تورم را افزایش می‌داد، بلکه ممکن بود شوک‌هایی را در بازار ارز ایجاد کند. پیامد این دو موضوع هر چند می‌تواند به‌طور محسوسی صنایع بورسی وابسته به کالاهای مصرفی (با توجه به رشد نرخ تورم) و کالاهای صادراتی (به‌دنبال رشد نرخ دلار) را تحت‌تاثیر قرار دهد اما بازدهی این صنایع صرفا بازدهی اسمی خواهد بود. از این‌رو تداوم سیاست‌های فعلی، احتمالا فضای آرام‌تری را برای صنایع مزبور به‌دنبال خواهد داشت.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960231-3monitoreconomy_ir-stock-960231-4

نظر بدهید