گزارش بورس شنبه ۳ تیر

0
330

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-04-1monitoreconomy_ir-stock-04-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۸۳ واحدی به ۷۸.۶۵۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۱۱۹ میلیارد ریال(۵۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۹۱۲ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۸۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه معادن روی ایران با ۱۴ واحد، ایران خودرو با ۱۱ واحد و خدمات انفورماتیک با ۱۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۴۱ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۲۰ واحد و گروه مپنا با ۱۵واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۱۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۲۸ میلیون و ۷۰۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۷ هزار و ۹۰۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۳ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۸ نماد (معادل ۷۷% تعدادی و معادل ۸۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز خودرو و ساخت قطعات با ۸۱، بانک ها و موسسات اعتباری با ۴۳ و استخراج سایر معادن با ۳۴ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی زیر سایه سنگین معاملات درون‌گروهی و کد به کد اغلب حقوقی‌ها در روزهای پرترافیک فصل مجامع آغاز کرد که با وجود ایجاد نشانه هایی از امید تازه برای اغلب خریداران سهام اما در نهایت با فشرده‌تر شدن عرضه‌های سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی در گروه‌های شاخص‌ساز همچنان شاهد بازاری کوتاه‌مدت‌نگر و ضعیف بود. بازاری که این روزها هرگونه حمایت و یا ورود خریداران تازه‌نفس را فرصتی برای خروج از بازار و یا اصلاح فوری سبد سرمایه‌گذاری‌های خود می‌داند. در این بین سلطه بلامنازع بازار بدهی بر کل بازار سرمایه باعث شده تا سهام ارزان در بورس تهران از چشم همگان بیفتد، بازاری که با نرخ سود ۲۴ درصدی بانکی انگیزه‌ای برای حضور در بازار سهام با نرخ بازدهی نهایتاً ۱۷ درصدی باقی نمی‌گذارد. بورس اوراق بهادار تهران در پایان خرداد ماه با ثبت زیان ۳ درصدی برای سهامداران بدترین ماه از ابتدای سال را به نمایش گذاشت.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-04-3monitoreconomy_ir-stock-04-4

نظر بدهید