گزارش بورس شنبه ۶ آبان | جهش شاخص کل بورس

0
277

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی شاخص کل بورسبررسی شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۹۸ واحدی به ۸۶.۹۳۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۰۳ میلیاردریال(۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۲۳۰ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۳۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران ۷۷ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۷۶ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۳۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران ارقام با ۱۳، معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۱ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۷۴ میلیون و ۳۵۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۶۱۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۰ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۳ نماد (معادل ۸۰% تعدادی و معادل ۸۷ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۲۸۵، فرآورده های نفتی با ۱۹۹ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۷۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با جهش نزدیک به ۳۰۰ واحدی شاخص کل بورس به یُمن حمایت حقوقی‌ها از گروه فلزات اساسی، پالایشی و مخابراتی بود که حجم معاملات سهام همچنان کم‌عمق و تعریفی ندارد. شاخص کل هم‌وزن امروز در حالی با افت ۲۰ واحدی مواجه شد که اغلب معامله‌گران ترجیح می‌دادند، تا در میان بازاردومی‌ها و سهم‌های کوچک این بازار حضور داشته باشند.با این همه، قیمت سهام امروز در اغلب نمادهای معاملاتی در محدوده صفر تابلو نوسان داشت و این در حالی است که اوراق اختیار خرید فولاد مبارکه با نوسان‌های بیش از ۵۰ درصدی در کنار بازارگردانی پررنگ سهام فولاد بهانه‌ای برای حامیان نماگرهای بورس شده است. در میان شرکت‌های برخوردار از سرمایه پایین فرابورس نیز امروز آتیه‌داده‌پرداز، پتروشیمی زاگرس، تولید و صادرات ریشمک و لیزینگ ایران و شرق از دامنه نزولی به سمت دامنه صعودی قیمت‌ها نوسان کردند.

نظر بدهید