گزارش بورس شنبه ۶ خرداد

0
339

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960306-1monitoreconomy_ir-stock-960306-2بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۲۲۵ واحدی به ۸۰.۹۲۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۵۱ میلیارد ریال (۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۰۴ میلیارد ریال (تقریبا ۶۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۰۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۵ واحد، خدمات انفورماتیک با ۲۳ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۲۲ واحد، پالایش نفت تهران با ۲۱ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۲۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۵۶۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۵ هزار و ۶۸۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۵ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۲ نماد (معادل ۸۱% تعدادی و معادل ۸۶% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۲ میلیارد ریال، محصولات شیمیایی ۹۳ و سرمایه گذاری ها با ۶۹ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
نگاه‌های کوتاه‌مدت به سرمایه‌گذاری در بورس یکی از مواردی است که انتقادات بسیاری را از سوی کارشناسان بازار به همراه داشته است. به نظر می‌رسد انتظارات از مدت زمان بازدهی با سرمایه‌گذاری در سهام طی سال‌های اخیر بیش از پیش کاهش یافته است. در حالی‌که داده‌های آماری دقیقی از میانگین تعداد روزهایی که یک معامله‌گر انتظار کسب بازدهی مشخص را دارد در دسترس نیست اما رفتار معاملاتی طی سال‌های اخیر و همچنین توجه به روند قیمتی سهام نشان‌دهنده کاهش میانگین تعداد روزهایی است که یک سرمایه‌گذار بورسی انتظار کسب بازدهی‌های قابل توجه را دارد. تشدید رفتار موج‌سواری در معاملات بورس تهران یکی از عوامل اثرگذار در این میان بوده است. البته باید توجه داشت که این رفتار در دلایل کلان‌تری ریشه دارد. زمانی‌که مالک عمده یک شرکت نگاه کوتاه‌مدت و بی‌توجه به آینده را برای سرمایه‌گذاری خود دارد نمی‌توان انتظار رواج فرهنگ سهامداری میان سرمایه‌گذاران خرد را داشت. در این میان نبود سیستم مدیریتی کارآ به منظور درگیر کردن منافع شرکت‌ها با منافع مدیران آنها و مهم‌تر از همه خصوصی‌سازی ابتری که عمده آن به منظور رد دیون طی دولت‌های گذشته انجام شده در این نوع نگاه سرمایه‌گذاری اثرگذار بوده است.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960306-3
monitoreconomy_ir-stock-960306-4

نظر بدهید